Last Updated on 01.05.2023 by Илиян
Започвам своя разказ за Южна Корея малко нетрадиционно. В тази част няма да пиша за богатото културно-историческото наследство в Сеул или за природните забележителности на остров Чеджу – едно от новите 7 природни чудеса на света, а за събитието, на което станах свидетел в първите часове след пристигането ми в корейската столица. Неведомите пътища ме отведоха към Донгдемун Дизайн Плаза (Dongdaemun Design Plaza – DDP), където се провеждаше седмица на модата в Сеул.
Седмица на модата в Сеул, Южна Корея
Южна Корея е уникална страна със специфична мода като никоя друга по света. Тя е много подобна на японската, но има свои собствени характеристики. Тук е родното място на известната Кей-поп (K-pop) музика, характеризираща се с голямо разнообразие от аудио-визуални елементи. Благодарение на музиката и корейските драми са въведени нови тенденции в модната индустрията. K-pop е известен със своите странни и модерни аутфити. Може да се каже, че уличният стил на обличане сред младите е вдъхновен от известните корейски звезди от музиката и киното. Основният стил е смесица от разнообразни цветове и несъответстващи дрехи, които не са непременно допълващи се. Стиловете са свободни, но винаги се поддържат чисти и спретнати.
И за двата пола промяната на цвета на косата е нещо нормално и може да срещнете мъже с шарени коси в различни нюанси. Аутфитите могат да бъдат ексцентрични и дръзки.
Традиционно един от основните принципи на жените е да не ходят с голи рамене, защото се счита за провокативно. Именно заради това ще забележите много от тях да носят жилетка или пуловер в комбинация с къси поли, рокли и шорти. Токчетата са неизменна част и модна необходимост. Друг неписан закон е гримирането. Счита се за грубовато, ако жената не е гримирана.
Мъжете, от своя страна, трябва да бъдат избръснати, защото в противен случай оставят лошо впечатление. Неприемливо за тях е да си бръснат главата или да ходят много късо подстригани. Плешивостта също не е добър знак, поради което в Корея присаждането на коса е често използвана процедура.
В общи линии корейската модна култура се развива изключително бързо и много от корейците се опитват да изразят собствената си индивидуалност чрез дрехите. Така например може да обобщим, че след K-pop вниманието се насочва към K-fashion (Кей-модата).
4 Коментара
Модата наистина ги прави различни. Аз бях в Сеул 10 дена но в 1999г. В нормален ден всички хора са еднакви. Мъжете прилично подстригани , тъмно сини костюми , бели ризи. Всички еднакви като с униформи. Жените – младите момичета с дълги коси , женените с коси до раменете , възрастните – късо подстригани. Горните дрехи -тъмни , обувки с токчета. много вежливи хора.
О, да, така е! И аз го забелязах по време на престоя ми в Южна Корея.
Отлично ти се е получило да уцелиш Седмица на Модата по време на визитата ти! Супер!
Да, абсолютен късмет! Беше страхотно преживяване, въпреки че не съм специалист по модата.