Дойде момента, в който трябваше за трети път да пробвам да посетя Катар. Първите два пъти бяха неуспешни, така че силно се надявах, че този път ще имам повече късмет и ще взема виза. Добрата новина пристигна в България на 22 юни, когато се разбра, че ние попадаме в списъка с виза при пристигане. Качих се на самолета по направление София – Доха и след близо 5 часа кацнах на модерното летище Хамад.
Contents
Международно летище Хамад (HIA)
Намира се на 13 километра югоизточно от центъра на града. То бе определено като „най-доброто летище“ в Близкия изток, следвано от двете летища на Обединените арабски емирства, разположени в Абу Даби и Дубай. През 2017 г. летище Хамад се присъедини към елита на световните летища, като стана шестото летище в света, получило признанието „5-звездно летище“ от SKYTRAX. Qatar Airways пък бе обявена за най-добра световна авиокомпания от SKYTRAX за 2017 г. Базираният в Доха превозвач печели престижната награда за четвърти път.

Веднага се насочих към емиграционните за виза. Имаше доста народ и за мое учудване опашката вървеше доста бързо. Така след десетина минути се озовах очи в очи с емиграционния агент. Бяха ми зададени стандартните въпроси: кога ще напусна страната, къде е следващата дестинация и къде ще остана да спя. Отговорих искрено, че смятам да остана при приятел, показвайки същевременно адреса му в Доха. С едно движение на ръката агента ми каза, че не го интересува и поиска копие на документа му за самоличност. Показах му го, естествено, след което беше извикан по-старши агент за да потвърди, че всичко е наред.
Виза при пристигане
Визите могат да бъдат получени при пристигане в Катар за 70 одобрени държави. Визата ми струваше 100 QAR (€ 23.61). Тази виза може да бъде платена директно на служителя по имиграцията. Те приемат кредитни или дебитни карти. Възможно е да кандидатствате онлайн преди пристигането. Малко след това стана ясно, че Катар премахва входните визи за 80 страни, включително и България.
Доха
Доха е един от онези градове, които се превърнаха в популярна дестинация за пътуване през последните няколко години. Градът се развива с много бързо темпове като в резултат на това личат зашеметяващите нови сгради, хотели, търговски центрове и спортни обекти, излизащи от пустинния пейзаж като футуристичен оазис.
Радостен и доволен с бодра крачка се запътих към изхода, където трябваше да ме вземе Светлана. Излизайки навън, обаче, се сблъсках със суровата действителност – 36°C градуса и адската влага правеха стоенето отвън невъзможно. Топлината сякаш пробождаше с нож тялото ми и само за няколко минутки цялата ми риза беше мокра и осъзнах, че е по-добре да влезна вътре във фоайето. За щастие Светлана беше точна и бързо се шмугнах в колата. Потеглихме към квартирата, където трябваше да нощувам. Домакинът, който също се казваше Илиян, беше изключително гостоприемен, въвеждайки ме в дебрите на арабската кухня. Опитахме няколко местни специалитета придружени с наздравици с пълни чаши от ирландския еликсир Гинес в компанията на Светлана и още двама българи, които от години живеят в Доха.
След като отпразнуваме имените дни със Светлана и нейни приятелки се отправихме съм шикозния бар Wahm. В Катар заведенията затварят точно в 02.00 ч. В клуба имаше хора от цял свят, които се забавляваха и по нищо не личеше, че се намирам в ислямска държава. Продава се всякакъв алкохол, макар и доста по-скъп от Европа. Така например една бира струва QR50 (€ 11.80), толкова е и чаша вино. За да си поръчате алкохолна напитка задължително трябва да си носите паспорта, за да го покажете.
Плановете за следващия ден претърпяха пълно промяна, защото заради силното парещо слънце нямаше как да отидем до пустинята. Температурата на обяд бе точно 45°C, но се усещаше над 50°C.
За сметка на това се отдадохме на кратка разходка из основните забележителности и каране на Уейкбординг. Последното се оказа не чак толкова лесно за начинаещ. Това е един от най-бързо развиващите се водни спортове и е доста атрактивен в Доха. Представлява комбинация между водни ски, сноуборд и сърф. Въпреки всичко си прекарахме страхотен следобед на моторницата в Арабско море, изпълнен с много приятна музика, коктейли и забавни моменти.
Кога да посетим Катар?
Най-доброто време за посещение на Катар е през февруари, когато средната температура е около 20°C. В сравнение през лятото става около 45°C. Също така важна информация е, че в Катар почивни дни са петък и събота.
Музей на ислямските изкуства
Тази емблематична за Доха сграда съдържа най-голямата колекция от ислямско изкуство от три континента, обхващаща 1400 години. Проектирана е от носителя на наградата Прицкер И. М. Пей (архитект на пирамидата на Лувъра). Музеят е безплатен и е отворен в различно време през седмицата, така че трябва предварително да планирате посещението си.
Souq Waqif
Souq Waqif е най-доброто място за пазаруване в Доха. Тук можете да се намерите скъпоценни камъни и бижута на Златния пазар, коприна, текстил, подправки, парфюми. Не пропускайте да посетите и пазара на соколи, символ на престиж в тази част на света. Освен това Souq Waqif е пълен с ресторанти и кафенета, където със сигурност ще намерите всякакви вкусни арабски ястия.
West Bay
Това е сравнително нов квартал в Доха. Смята се за един от най-известните и предпочитани в града. Включва много модерни сгради, за разлика от други по-стари квартали на столицата.
От другата страна на залива е „Перлата“ – град в рамките на един град, пълен с дизайнерски магазини и луксозни апартаменти, построени на изкуствен остров в залива.
Така след точно 24 часа напуснах Доха в посока Джакарта, Индонезия. Тук е момента, в който бих искал да благодаря на Светлана за това, че беше с мен през цялото време, показвайки ми живота в катарската столица, както и на неповторимото гостоприемството на Илиян.