Last Updated on 11.12.2024 by Илиян
Ловеч е един от китните български градове, в които буквално ще се влюбите от пръв поглед. Той е сред най-старите населени места в страната, като затова свидетелстват различни факти за живота на траките през ІV–ІІІ век пр.н.е., първите заселници по тези земи. Основен принос затова играе благоприятното разположение на града между планината и равнината, както и наличието на река. В по-късни времена е наричан Алтън Ловеч (Златен Ловеч), заради несметните си богатства. Понастоящем изобилията на Ловеч могат да се измерят в неговите прекрасни атракции и забележителности, които пленяват всички туристи, които посещават града.
Contents
- 1 Къде се намира Ловеч?
- 2 Забележителности в Ловеч
- 2.1 Архитектурно-исторически резерват Вароша
- 2.2 Ловешка средновековна крепост
- 2.3 Паметник на Васил Левски
- 2.4 Етнографски комплекс Драсова и Рашова къщи
- 2.5 Музей Васил Левски
- 2.6 Храм Успение Богородично
- 2.7 Стара градска баня Дели Хамам
- 2.8 Художествена галерия Проф. Т. Сокеров
- 2.9 Покрит мост
- 2.10 Алея Баш бунар
- 2.11 Алея на космонавтите
- 3 Забележителности около Ловеч
- 4 Къде да хапнем в Ловеч?
- 5 Къде да спим в Ловеч?
- 6 Колко дни да останем в Ловеч?
Къде се намира Ловеч?
Ловеч е разположен в Средния Предбалкан на границата между Дунавската равнина и северните предпланини на Стара планина. Главната му част е разположена в най-ниския си участък на 150-190 м н.в. Намира се 150 км от столицата на България – София, на 160 км от Пловдив и на 305 км от Варна.
Забележителности в Ловеч
Повечето атракции и забележителности в Ловеч са разположени в централната част на града, което го прави отлична дестинация за много пешеходни разходки.
Архитектурно-исторически резерват Вароша
Започваме разходката в Ловеч с посещение на старата градска част, която е изключителен архитектурно-исторически резерват. Известен е с името Вароша и е разположен по десния бряг на река Осъм. Освен тази част, Вароша обхваща и част от зданията по левия бряг на реката в близост до покрития мост и парк Стратеш.
В пределите на резерват Вароша се намират над 200 исторически и архитектурни забележителности в Ловеч. Някои от най-популярните са: църквите „Света Неделя“ и „Успение Богородично“, музей “Васил Левски”, Ловешка средновековна крепост, Етнографският комплекс, покрития мост и т.н. Повечето от обектите са свързани с възрожденското строителство, предимно в периода от началото до 70-те години на XIX в.
Неповторимата архитектура, чаровните тесни калдъръмени улички и културно-исторически паметници правят квартал Вароша неизменна част от вашето пътуване в Ловеч.
Ловешка средновековна крепост
Ловешката средновековна крепост е една от най-големите забележителности в Ловеч, която не бива да пропускате. Тя се намира в пределите на архитектурно-историческия резерват Вароша, разположена на скалистия хълм Хисаря. Голяма част от крепостта е реставрирана, като има редица информационни табели на територията на обекта.
Според археологически данни Ловешката крепост започва да функционира през IX-X век. Преди това, първото заселване на хълма е през каменно-медната епоха (V хил. пр. Хр.), като за това свидетелстват откритите части от жилища, каменни оръдия, фрагменти от глинени съдове и други. На по-късен етап възниква и тракийскo селище (ІV – ІІ в. пр. Хр.), последвано от ранновизантийско (V-VІ в.), след което хълмът остава пуст в продължение на два-три века.
Ловешката крепост е заемала две естествено защитени тераси на хълма, а производствената и занаятчийската част на града са били разположени по склоновете на хълма. По време на проучванията са разкрити останките на седем църкви, представители на три различни архитектурни типа, както и голямо количество накити, предмети на бита, оръдия на труда, керамика. Голяма част от крепостта е реставрирана, като са обособени пътеки, за да може посетителите да се насладят максимално отблизо. Освен историческите руини от върха на кулата се открива и прекрасна панорамна гледка към Ловеч.
- Време за разглаждане: около 40 минути.
- Цени: възрастни – 4 лв. / *комбиниран – 8 лв.; учащи и пенсионери – 2 лв. / *комбиниран – 4 лв.
*Препоръчвам да си купите комбиниран билет с посещение на старата градска баня „Дели Хамам“.
Паметник на Васил Левски
На един хвърлей камък разстояние от крепостта се намира друга от известните забележителности в Ловеч – най-големият паметник на Васил Левски в България. Открит е през 1964 година и оттогава става символ на града.
Етнографски комплекс Драсова и Рашова къщи
Етнографският музей се помещава в две съседни къщи в квартал Вароша. Тук горещо препоръчвам да изслушате беседата на етнографа Пламен Ечков, който ще ви разкаже любопитни факти за историята на комплекса.
Интериорът и експонатите на къщите пресъздават ежедневието и домашния бит на местните жители от края на ХІХ и началото на ХХ век. Наблюдава се и смесване на стиловете породено от западноевропейското влияние. И двете къщи са с отлична запазена сходна архитектура. В мазето на Драсовата къща ще видите огромни бъчви, в които е съхранявано и отлежавало вино.
- Време за разглеждане: 20 минути.
- Цена: възрастни – 3 лв., учащи и пенсионери – 2 лв.
Музей Васил Левски
Музеят се намира в старинния квартал Вароша и е с национално значение. Експозицията отразява борбите на българите за национално освобождение. Тук се намира и най-богатата в България сбирка от лични вещи на Левски, както и личното му оръжие.
Храм Успение Богородично
Храмът е построен 1834 година и е разположен в архитектурно-исторически резерват Вароша. Той е поредната сграда, която е паметник на културата от национално значение. Не пропускайте да разгледате прекрасния дърворезбен иконостас и амвон.
Стара градска баня Дели Хамам
След разглеждането на основните забележителностите в кв. Вароша плавно се насочете към старата градска баня Дели Хамам, за чието посещение е най-добре да вземете комбиниран билет, заедно с Ловешката крепост. Аз лично нямах никаква представа какво ме очаква, но пък елементът на изненадата беше поразителен. Старата градска баня Дели Хамам е културна ценност от национално значение със страхотен архитектурен облик.
В момента бившата баня е превърната във виртуален музей на водата. Всъщност се оказа, че това е единственият музей в Европа от този тип. Банята е построена през XVI-XVII век и се смята за последния турски хамам, използван като хигиенна баня в страната. Дели Хамам е действала с уникална древна отоплителна система хипокауст, позната при изграждане на други подобни съоръжения още от античността.
Посетителите могат да научат за строителството и използването на банята чрез специално проектирани мултимедийни ефекти и програми.
- Цена: възрастни – 6 лв.; учащи и пенсионери – 3 лв.
- Работно време: сряда – четвъртък 9.00 – 13.00 ч. и 14.00 – 18.00 ч. / петък – неделя 10.00 – 14.00 ч. и 15.00 – 19.00 ч.
Художествена галерия Проф. Т. Сокеров
Ако сте почитатели на изкуството непременно трябва да посетите художествената галерия и къщите-дарения на художниците. Галерията включва три сгради – изложбена зала, Къща на дарителите и Къща дарение Никола Манев, като всички се намират в архитектурно-историческия резерват Вароша. Последните две се помещават в стари възрожденски къщи. В Къщата на дарителите са експонирани много авторски графики, рисунки, керамични пана и дървопластика на двама художници, свързани с Ловеч – Димитър Казаков – Нерон и Мирчо Мирчев. В къща дарение Никола Манев се съдържат много картини, дарени на Ловеч от големия български художник Никола Манев.
- Цена: възрастни – 3 лв.; учащи и пенсионери – 2 лв.
- Работно време: понеделник – петък 10.00 – 18.00 ч. / събота 9.00 – 17.00 ч.
Покрит мост
Разхождайки се из централната част на града няма как да не забележите друга от големите забележителности в Ловеч – прочутият покрит мост. Той е построен от известния български строител майстор Колю Фичето през 70-те години на XIX-ти век и оттогава се е превърнал в символ на Ловеч. Първоначално мостът е проектиран като транспортен и пешеходен, докато в наши дни е само за пешеходци.
През годините мостът е възстановяван, преустрострояван и ремонтиран, след като пожар го изпепелява през 1925 г. Днес мостът се доближава до оригиналния си вид, а в дюкянчетата можете да си купите сувенири.
Алея Баш бунар
Ако се нуждаете от малко спокойствие и уединение, то алеята Баш бунар е перфектното място. Намира се в подножието на башбунарските скали на левия бряг на р. Осъм. Тя следва извивките на реката по протежение на 2 км. Оформена е като парк и място за отдих.
Алея на космонавтите
Друго интересно място в Ловеч е известната алея на космонавтите. Въпреки че не е от най-известните места, то ако имате време си заслужава да отидете. Намира се на западния бряг на река Осъм и представлява малък парк с посадени брези от космонавти, астронавти и учени от различни държави посетили града. До всяка бреза е поставена плоча с името на човека, който я е засадил, като първата е дело на първия български космонавт Георги Иванов.
Забележителности около Ловеч
Деветашката пещера
Деветашката пещера се намира на 20 км от Ловеч близо до село Деветаки, на източния бряг на река Осъм. Тя е със статут на недвижима културна ценност с национално значение, част от движението „100-те национални туристически обекта“, природна забележителност и защитена територия. Пещерата е известна и с многообразието от обитатели – 12 вида защитени земноводни, 82 вида птици, 34 вида бозайници и 9 вида прилепи. Именно заради това по време на размножителния им период със заповед на Министъра на околната среда и водите е въведен пропускателен режим в двете галерии на пещерата. Водната галерия е затворена за посетители от 1 ноември до 1 април, а сухата галерия от 25 май до 31 юли. Светлата част на пещерата е отворена целогодишно.
Крушунските водопади
Крушунските водопади се намират на около 35 км от Ловеч. Те са изключително леснодостъпни и са сред най-посещаваните природни забележителности в България. Смятат се за най-голямата травертинова каскада в България. Екопътеката преминава покрай повечето интересни водопади, водоскоци и езерца. Най-доброто време за посещение на Крушунските водопади е през пролетта, когато водите са пълноводни.
Крепост Состра
Крепост Состра е разположена в землището на с. Ломец, на около 23 км. от Ловеч, почти по средата на античния път Виа Траяна. Изградена е върху руините на тракийско селище в периода II–V век като укрепен лагер (крепост или римски кастел), цивилни селища, сгради, некрополи. Строителството ѝ започва през 147 г. по нареждане на император Антонин Пий, но през 249 г. крепостта е разрушена и опустошена от набезите на готите. Повече за историята и актуална информация за крепостта може да прочетете тук – крепост Состра. Към момента няма входни такси и не се предлагат екскурзоводски услуги.
Архитектурен резерват Старо Стефаново
Архитектурен резерват Старо Стефаново е разположен в полите на централен Предбалкан на около 25 км от Ловеч. Старата част на с. Стефаново е наречена Старо Стефаново, защото е съхранила автентичната атмосфера на българските възрожденски селища, строени в началото и средата на XIX век. Откакто селото е обявено за архитектурен резерват в него са снимани редица български филми.
Къде да хапнем в Ловеч?
По препоръка на приятели посетих ресторант Драката и останах очарован от топлото посрещане и вкусните гозби. Заведението предлага богат избор традиционна българска кухня. Менюто е много любопитно под формата на вестник, където можете да прочетете историята на бирария Драката. Местоположението на ресторант Драката е повече от страхотно – на самия център на Ловеч на метри от покрития мост. Освен това, той разполага и с малка тераса с прекрасна гледка към река Осъм и моста. Не пропускайте предварително да резервирате маса, защото местата на тераската са ограничени.
Къде да спим в Ловеч?
Имах удоволствието да нощувам в хотел Вароша, намиращ се в едноименния кокетен възрожденски квартал. Отличната локация, безплатният паркинг, уютната атмосфера и перфектното обслужване направиха престоят ми повече от прекрасен. Любопитна е декорацията на хотела с картини на известни български художници като Никола Манев, Лъчезар Ошавков, Владимир Киров и др., правейки коридорите малка галерия. На близко разстояние от хотел Вароша са разположени знакови забележителности в Ловеч, като музеят на Васил Левски и покрития мост. Друго чудесно място за настаняване, което смело мога да препоръчам е семеен хотел Чардаците. Локацията му е много удобна и също разполага с паркинг.
Колко дни да останем в Ловеч?
Най-популярните забележителности в Ловеч могат да бъдат разгледани в рамките на 1 ден. Все пак заради отдалечеността си от големите градове препоръчвам да предвидите минимум една нощувка, за да се насладите максимално много на града и забележителностите около него.
Посещението на град Ловеч беше част от моето вълнуващо пътешествие в Северна България, което включваше емблематични места като ботаническата градина и двореца в Балчик, двореца Евксиноград, крепостта Овеч в Провадия, Мадарския конник, паметника Създатели на българската държава в Шумен и още много други знакови забележителности.