Last Updated on 02.09.2024 by Илиян
Планирате пътуване до Прибалтийските републики, но изпитвате затруднение с маршрута и организацията? Ако е така значи сте попаднали на правилното място. В тази статия ще ви представя самостоятелната ми програма, включваща 10-дневно пътуване до Литва, Латвия, Естония и Финландия. Освен всички тези места към маршрута добавих и еднодневен престой в Бергамо, Италия, където успяхме да се разгледаме най-интересните забележителности в града и да се насладим на вкусна храна. Но да се върнем на темата – прибалтийските държави са все още извън масовия туристически радар, макар все повече туристи да поглеждат към този регион на Европа. Именно заради това реших подробно да ви разкажа за програмата и основните разходи, които трябва да вземете под внимание.
Contents
Програма за пътуване до Литва, Латвия, Естония и Финландия
В този изчерпателен пътеводител за моето пътуването до Литва, Латвия, Естония и Финландия ще намерите практична информация, съвети, препоръки, места за настаняване, цени и забележителности за четирите столици Вилнюс, Рига, Талин и Хелзинки. Както вече споменах към това пътешествие добавям 1 ден бонус, който беше прекаран е Бергамо, заради дългия престой между двата полета. Но да не губим повече време, а да се насочим към програмата.
Ден 1: Бергамо, Италия
Първият ден от нашето пътувано до Литва, Латвия, Естония и Финландия беше предназначен за Бергамо. Хванахме ранния полет на WizzAir от София до Бергамо с идеята да използваме максимално целия ден в Италия. Разгледахме за пореден път най-популярните забележителности в Бергамо, насладихме се на вкусна храна и в следобедните часове хванахме влака до Милано. В столицата на модата също имахме няколко часа престой преди да поемем към летище Малпенса.
Ден 2-3: Вилнюс, Литва
Пристигнахме много рано сутринта във Вилнюс и веднага се отправихме към хотел Vivulskis Apart-Hotel, който е разположен сравнително близо до централната част.
Вилнюс е отличен вариант за начало на вашето пътуване до Литва, Латвия, Естония и Финландия. Не само, че е един от най-красивите прибалтийски градове, но е и перфектното място за уикенд бягство и градски туризъм. Със своето богато културно-историческо наследство, с очарователния Стар град, който е обект на ЮНЕСКО, с бохемската атмосфера на република Ужупис, с великолепната готическа църква Света Анна и т.н, Вилнюс е обявен през 2009 г. за Европейска столица на културата, заедно с Линц, Австрия.
Вилнюс впечатлява с оживените си градски райони, замъци, църкви, красива архитектура, богат културен живот и големия брой паркове и градини, заради които носи славата на една от най-зелените столици в Европа. Не пропускайте да посетите емблематичния Стар град, известен със своята отлично запазена средновековна архитектура, очарователни калдъръмени улички и живописни църкви. Друго отличително място във Вилнюс е Катедралният площад, който е основен притегателен център за всички важни събития още от Средновековието. На това място редовно се провеждат различни концерти, панаири, коледни базари военни паради, новогодишни празненства и т.н. Площадът е един от най-оживените в града и популярно място за срещи на местното население. Тук се намират някои от най-големите забележителности във Вилнюс като катедралата, часовниковата кула, двореца на великите херцози, статуята на Гедимин и други.
Във Вилнюс останахме точно 2 дни преди да поемем към следващата спирка от нашето пътуване до Литва, Латвия, Естония и Финландия.
Ден 4-5: Рига, Латвия
От Вилнюс до Рига стигнахме с автобус за около 4 часа. Рига е един от най-красивите градове в прибалтийските републики, който очарова със своите исторически сгради, с квартала Ар нуво и с най-големия пазар в Европа. Повечето атракции и забележителности в Рига са разположени в сърцето на историческия Стар град, който е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство от 1997 година. Тук задължително трябва да видите внушителната къща на черноглавите, която се отличава със зашеметяваща готическа архитектура с ренесансови и барокови елементи. Друго емблематично място е църквата Св. Петър, от която се открива великолепна 360-градусова гледка от нейната кула. Не пропускайте да посетите и най-големия пазар в Европа, който се помещава в пет огромни павилиона, които по време на Първата световна война са били използвани за хангари за дирижабли на германската армия.
В Рига задължително опитайте хлебната супа (Maizes Zupa), която всъщност представлява десерт. Той включва стар ръжен хляб, накиснат в топла вода, захар, сушени плодове, а понякога и сметана отгоре.
В столицата на Латвия останахме 2 нощувки в хотел Wellton Centrum Hotel & SPA, който се намира в Стария град на Рига. Ако искате да разберете кои са най-популярните забележителности в Рига можете да прочетете тази публикация. След това се насочихме към Талин, като отново стигнахме дотам с автобус за около 4 часа и 30 минути.
Ден 6-8: Талин, Естония
Талин е третата столица, която посетихме по време на 10-дневното пътуване до Литва, Латвия, Естония и Финландия. Той е изключително очарователен град, известен със своето богато културно-историческо наследство, с отлично запазен средновековен Стар град, както и с невероятна смесица от стара и нова архитектура. Старият град на Талин представлява отлично запазен средновековен град, датиращ от 13-ти век. Той се отличава с живописна средновековна архитектура, тесни калдъръмени улички, исторически сгради, очарователни площади, симпатични кафената, ресторанти и магазини за сувенири. Заради своето несравнимо културно-историческо минало е обявен от ЮНЕСКО за обект на световното наследство. Старият град е сред най-любимите места на местните, които често го наричат като „туптящото сърце на столицата“. Тук се намират някои от най-популярните забележителности в Талин, като основната атракция е главният кметски площад, заедно с кметството и кметската аптека, която е най-старата непрекъснато работеща аптека в Европа. За първи път тя се споменава в градските регистри през 1422 г. и оттогава насам продължава да оперира в едно и също помещение.
Една от най-популярните и красиви забележителности в Талин е катедралата Александър Невски, известна със своята смайваща архитектура. Тя е построена през 1894–1900 г., когато Естония все още е била част от бившата Руска империя. Пищният православен храм се отличава със своите луковидни куполи с позлатени кръстове. Той се намира на върха на хълма Тоомпеа, където са още Естонския парламент и Естонската академия на науките.
Не пропускайте да научите и за историята на Талин по времето, когато Естония е била част от Съветския съюз. На 23-тия етаж на хотел Виру (Viru Hotel) се намира музеят на КГБ. Той е сравнително малък – състои се само от 2 стаи, но показва автентична картина от този период. В тези две помещения служители на комитета за държавна сигурност са подслушвали и шпионирали гостите на хотела, като в близо 60 стаи е имало подслушвателни устройства. Агентите на комитета за държавна сигурност напускат хотела точно преди да обявят независимостта на Естония, а самия етаж с тайните стаи е бил затворен до 1994 година, защото собствениците не са знаели какво да го правят. Впоследствие е решено двете стаи да бъде обособени като музей и до ден-днешен абсолютно всичко е автентично.
В Талин останахме 3 нощувки в хотел Citybox Tallinn. Той е дизайнерски хотел в скандинавски дизайн с големи високи тавани и много светлина. На сравнително близко разстояние има 2-3 големи магазина за хранителни стоки, както и търговски центрове. В този подробен пътеводител за Талин пък ще научите всичко, което трябва да знаете преди да посетите града.
Ден 9-10: Хелзинки
Столицата на Финландия Хелзинки беше последното място от 10-дневното пътуване до Литва, Латвия, Естония и Финландия. Дотам стигнахме с ферибот от Талин за около 2 часа и 30 минути.
Хелзинки се отличава с интересни музеи, класическа и модерна архитектура, вкусна храна и отлично гостоприемство. Освен всичко това тук ще намерите голям брой уютни кафенета, ресторанти и изобилие от зелени площи. Най-хубавото е, че градът предразполага за дълги пешеходни разходки, особено при по-хубаво време. Повечето от най-популярните забележителности са разположени в централната част на града, като над всички се откроява Хелзинкската катедрала. Построена е през 1852 г. в неокласически стил в чест на руския цар Николай I (който по това време управлява Финландия).
Друга от емблематичните забележителности в Хелзинки е красивата катедрала Успение Богородично, която е най-голямата православна църква в Западна Европа. Сградата е завършена през 1868 г. по време на руската окупация и впечатлява с типичния си руски архитектурен стил с 13 кули с позлатени куполи.
Не пропускайте да посетите и централната жп гара в града. Тя е истински символ не само на Хелзинки, а на цялата железопътна мрежа във Финландия. Сградата се отличава с красива часовника кула и четири каменни статуи на мъже, държащи кълбовидни лампи. Заради своя дизайн гарата в Хелзинки доста често попада в редица класации за най-красиви железопътни гари в света.
В Хелзинки останахме два дни, но само с една нощувка в хотел Анна (Hotel Anna). На втория ден късно вечерта хванахме самолет от летището в Хелзинки до Бергамо. Този път нямаше възможност да прекараме много време в Италия, понеже полетът ни за София беше няколко часа по-късно, а времето за престой го прекарахме на летището.
Основни разходи по време на пътуването
По-долу ще прочетете за основните ни разходи по време на пътуването до Литва, Латвия, Естония и Финландия. В тези сметки не са включени разходите за храна и напитки, забележителности и градски транспорт, понеже те са строго индивидуални за всеки. Цената за настаняване се отнася за човек на вечер в самостоятелна двойна стая.
Самолетни билети | Цена |
София – Бергамо / WizzAir | 77 лева |
Милано – Вилнюс / WizzAir | 72 лева |
Хелзинки – Бергамо / RyanAir | 94 лева |
Бергамо – София / RyanAir | 71 лева |
Хотели | Цена |
Вилнюс – 3 нощувки / хотел Vivulskis Apart-Hotel | 123 лева |
Рига – 2 нощувки / хотел Wellton Centrum Hotel & SPA | 95 лева |
Талин – 3 нощувки / хотел Citybox Tallinn | 171 лева |
Хелзинки – 1 нощувка / хотел Анна | 93 лева |
Транспорт | Цена |
Автобус / Летище Бергамо – Централна гара Бергамо | 5.90 лева |
Влак / Централна гара Бергамо – Централна гара Милано | 11.80 лева |
Автобус / Централна гара Милано – летище Малпенса | 19.50 лева |
Автобус / Вилнюс – Рига | 26 лева |
Автобус / Рига – Талин | 38 лева |
Ферибот / Талин – Хелзинки | 43 лева |