Last Updated on 03.09.2024 by Илиян
Предстои ви пътуване до Талин, Естония? Прекрасно! Талин е изключително очарователен град, известен със своето богато културно-историческо наследство, с отлично запазен средновековен Стар град, както и с невероятна смесица от стара и нова архитектура. Да, точно така, отвъд старата част на града Талин е модерен и иновативен град с процъфтяваща високотехнологичен сцена. Независимо какви интереси имате, Талин е град, който със сигурност ще ви хареса и ще остави трайно впечатление у вас. В статията по-долу ще прочетете за всички забележителности в Талин, които успях да посетя по време на моето пътуване до прибалтийските републики.
Contents
- 1 Как да стигнем до Талин?
- 2 Как да се придвижваме в Талин?
- 3 Забележителности в Талин
- 3.1 Старият град (Old Town)
- 3.2 Портата Виру (Viru Gate)
- 3.3 Площадът на свободата (Freedom Square)
- 3.4 Музей-укрепление Киек ин де Кок (Kiek in de Kök Fortification Museum)
- 3.5 Катедралата Александър Невски (Alexander Nevsky Cathedral)
- 3.6 Естонският парламент – Замъкът Тоомпеа (Estonian Parliament – Toompea Castle)
- 3.7 Кулата Херман (Pikk Hermann)
- 3.8 Градината на датския крал (Danish King’s Garden)
- 3.9 Кметският площад (Town Hall Square)
- 3.10 Кметството на Талин (Tallinn Town Hall)
- 3.11 Кметската аптека (Town Hall Pharmacy)
- 3.12 Пасажът Света Екатерина (St. Catherine’s Passage)
- 3.13 Музеят на КГБ (KGB Museum)
- 3.14 Затворническите килии на КГБ (KGB Prison Cells)
- 3.15 Църквата Свети Олаф (St. Olaf’s Church)
- 3.16 Трите сестри в Талин (The Three Sisters in Tallinn)
- 3.17 Къщата на черноглавите (House of the Blackheads in Tallinn)
- 3.18 Панорамна площадка Кохтуотса (Kohtuotsa viewing platform)
- 3.19 Панорамна площадка Паткули (Patkuli viewing platform)
- 3.20 Пазарът Балти Яма (Balti Jaama Turg)
- 3.21 Каламая (Kalamaja)
- 3.22 Затворът Патарей (Patarei Prison)
- 3.23 Естонският морски музей – пристанище за хидроплани (Seaplane Harbour, Estonian Maritime Museum)
- 3.24 Дворецът Кадриорг (Kadriorg Palace)
- 3.25 Музей на художественото изкуство Куму (Kumu Art Museum)
- 3.26 Кварталът Ротерман (Rotermann Quarter)
- 3.27 Телевизионната кула в Талин (Tallinn TV Tower)
- 3.28 Кафе-сладкарница Маясмок (Café Maiasmokk)
- 4 Забележителности около Талин
- 5 Къде да хапнем в Талин?
- 6 Къде да спим в Талин?
- 7 Кога да посетим Талин?
- 8 Безопасно ли е в Талин?
- 9 Заслужава ли си Талин?
Как да стигнем до Талин?
Има няколко начина да стигнете до Талин като най-популярният е със самолет до международното летище Талин (IATA: TLL), известно още като летище Ленарт Мери Талин. То се намира на около 4 км от центъра на града и има няколко автобуса, с които можете да се придвижите до централната част.
Освен със самолет има вариант да пътувате както с автобус, така и с ферибот. Ние пътувахме с автобус от Рига и напуснахме Талин с ферибот до Хелзинки, Финландия. Изключително много хора пътуват по маршрут като започват от Вилнюс през Рига и Талин с автобуси и до Хелзинки с ферибот или обратно. По този начин се спестяват доста пари за самолетни билети, а и ще могат да се посетят 4 различни държави.
Как да се придвижваме в Талин?
Повечето от най-популярните атракции и забележителности в Талин се намират в и около Стария град на кратко пешеходно разстояние една от друга. Именно заради това най-добрият вариант за придвижване е пеша, а за по-далечните дестинации можете да използвате обществен транспорт. Талин разполага с отлично развита транспортна мрежа от автобуси и трамваи до всички точки на града. Ако сте по-голяма компания по-удачният вариант е да хванете популярния превоз Bolt, който е сходен на Uber. Трябва само да свалите приложението, да се регистрирате и можете да си избирате шофьор и цена за превоз.
Забележителности в Талин
Едно от нещата, които най-много харесах в Талин, е, че почти всички популярни забележителности и атракции се намират в Стария град. Но да не губим повече, а да започваме нашата обиколка из столицата на Естония.
Старият град (Old Town)
Старият град на Талин представлява отлично запазен средновековен град, датиращ от 13-ти век. Той се отличава с живописна средновековна архитектура, тесни калдъръмени улички, исторически сгради, очарователни площади, симпатични кафената, ресторанти и магазини за сувенири. Заради своето несравнимо културно-историческо минало е обявен от ЮНЕСКО за обект на световното наследство. Старият град е сред най-любимите места на местните, които често го наричат като „туптящото сърце на столицата“. Тук се намират някои от най-популярните забележителности в Талин, като основната атракция е главният площад.
Портата Виру (Viru Gate)
Портата Виру е първото нещо, което ще видите преди да влезете в пределите на Стария град. Тази историческа структура е построена през 14-ти век и е била част от отбранителната система на градската стена на Талин. През годините двете каменни кули са останали непокътнати и са се превърнали в един от символите на Стария град на Талин, който навремето е бил най-укрепеният в цяла Европа.
Площадът на свободата (Freedom Square)
Площадът на свободата се намира в южния край на Стария град на Талин. Това е едно от най-предпочитаните места за срещи на местните, както и място за провеждане на военни паради и тържества. Тук са разположени два от важните исторически паметника в страната – паметникът на победата в освободителната война (Victory Column) и църквата Свети Йоан Богослов (St. John’s Church).
Музей-укрепление Киек ин де Кок (Kiek in de Kök Fortification Museum)
Музеят-укрепление Киек ин де Кок (буквално преведен „надникнете в кухнята“) представлява комплекс от бастионни проходи и четири кули: Kiek in de Kök, Maiden’s Tower, Tallitorn Tower и Gate Tower of the Short Leg (Lühikese jala väravatorn). С посещението на музея ще можете да се разходите в една част от градските стени на Талин, както и да разгледате кулата с всички военни експонати. Освен това има подробна информация и видеоклипове, които ще ви дадат ясна представа за историята на града. Споменава се и за широко разпространената чума в миналото, която е довела до смъртта на 40% от населението на Талин.
Бастионните тунели са построени през 17-18 век като място за скривалище на войниците от вражеските сили. По време на Втората световна война пък са използвани като бомбоубежища. В наши дни ще откриете различни експонати и подробна информация за миналото на проходите.
Входът за бастионните тунели е от Киек ин де Кок. За тях можете да закупите отделен билет, който включва посещение на тунелите и музея на резбованите камъни (Carved Stone Museum) на цена от €8 или комбиниран с посещение на трите кули, бастионните тунели и музея на резбованите камъни на цена от €12.
Катедралата Александър Невски (Alexander Nevsky Cathedral)
Катедралата Александър Невски е една от най-популярните и красиви забележителности в Талин, известна със своята смайваща архитектура. Тя е построена през 1894–1900 г., когато Естония все още е била част от бившата Руска империя. Пищният православен храм се отличава със своите луковидни куполи с позлатени кръстове. Той се намира на върха на хълма Тоомпеа, където са още Естонския парламент и Естонската академия на науките.
В миналото е имало обсъждания за разрушаването на катедралата, която е била възприемана като символ на руското потисничество. В крайна сметка не само, че е запазена, но и е била реставрирана, за да придобие сегашния си блясък.
Естонският парламент – Замъкът Тоомпеа (Estonian Parliament – Toompea Castle)
Точно срещу катедралата се намира замъкът Тоомпеа, който понастоящем е седалище на естонския парламент. Той се откроява с интересна смесица от стилове, но най-впечатляваща е розовата барокова фасада. Има сведения, че първоначално през 9 век тук е имало древна крепост, която впоследствие е преобразувана в замък. В първите години след 1700 г. Руската империя осъществява мащабна реконструкция, превръщайки замъка в дворец.
Сградата на естонския парламент е достъпна за посещение с безплатни организирани обиколки, които се провеждат периодично, в зависимост от това дали парламентът заседава.
Кулата Херман (Pikk Hermann)
Кулата Херман е отбранителна кула, разположена на югозападния ъгъл на замъка Тоомпеа. Построена е на три етапа от средата на 14 в. до началото на 16 в. На върха на кулата на височина 45.6 м. и на около 95 м. над морското равнище гордо се извисява националният флаг на Естония. До върха ѝ се стига по вътрешно стълбище с 215 стъпала, но за съжаление не е достъпно за туристи.
*Знамето на Естония е издигнато за пръв път на 12 декември 1918 година, а цветове му символизират миналото и бъдещето.
Синьо – светло бъдеще и северно небе;
Черно – тъмното минало на нацията и почвата на страната;
Бяло – стремеж към просветление.
Градината на датския крал (Danish King’s Garden)
Градината на датския крал е една от най-странните забележителности в Талин, разположена точно до хълма Тоомпеа. Според легендата тази малка градина е мястото, където се е родило знамето на Дания – Данеброг. Поверието гласи, че датското знаме паднало от небето през 1219 г. в битката при Талин между датския крал Валдемар II и естонците, което помогнало на крал Валдемар II да спечели битката. Именно заради това всяка година на 15 юни тук се празнува деня на датското знаме. В наши дни в градината има скулптури на трима леко зловещи монаси – Амвросий, Вартоломей и Клавдий.
Кметският площад (Town Hall Square)
Една от основните забележителности в Талин е главният площад, известен като кметския площад (Raekoja Plats). За него определено може да се каже, че е туптящото сърце на града в продължение на векове. Първоначално е служил като пазар, а впоследствие като център на Долния град в началото на 13-ти век. Дори в наши дни площадът е популярно място за срещи както на местни, така и на туристи. През топлите месеци тук се провеждат редица събития, концерти и фестивали, а през зимата е дом на очарователния коледен базар. Смята се, че коледните празници се празнуват тук от 1441 г., когато Братството на черноглавите е издигнало първото коледно дърво в света. Без съмнение най-емблематичната сграда на площада е кметството, за което ще прочетете малко по-нататък.
Кметството на Талин (Tallinn Town Hall)
Кметството на Талин е най-старото оцеляло кметство в Северна Европа, като за пръв път е споменато през 1322 г., но едва през 1404 г. придобива средновековния си вид. През 19-ти век прозорците на кметството и източната му фасада са преустроени в готически възрожденски стил, а през 20-ти в. са направени сериозни промени по външната и вътрешната декорация на сградата. До 1970 година кметството е функционирало като тогава, но след това започва да служи като място за специални събития и церемонии на градската управа.
През летните месеца кулата на кметството е отворена за посещение, откъдето можете да се насладите на красиви панорамни гледки. За целта ще трябва да се изкачите по 64-метровата спираловидната кула до платформата за наблюдение.
Кметската аптека (Town Hall Pharmacy)
Кметската аптека в Талин е най-старата непрекъснато работеща аптека в Европа. За първи път тя се споменава в градските регистри през 1422 г. и оттогава насам продължава да оперира в едно и също помещение.
Точно до аптеката има музей, в който ще откриете различни артефакти, ще се запознаете с историята на аптеката и средновековните методи на лечение.
Пасажът Света Екатерина (St. Catherine’s Passage)
Пасажът Света Екатерина една от най-популярните забележителности в Талин. Представлява отлично запазена средновековна алея, като каменните арки са на близо 700 години. По протежението на пасажа има много занаятчийските дюкяни, където художници и дизайнери използват традиционни методи за производство на стъклария, бижута, керамика и ръчно рисувани предмети.
Музеят на КГБ (KGB Museum)
Музеят на КГБ е сред най-интересните забележителности в Талин. Той се намира на 23-тия етаж на хотел Виру (Viru Hotel). Музеят е сравнително малък – състои се само от 2 стаи, но показва автентична картина от времето на Съветския съюз. В тези две помещения служители на комитета за държавна сигурност са подслушвали и шпионирали гостите на хотела, като в близо 60 стаи е имало подслушвателни устройства. Агентите на комитета за държавна сигурност напускат хотела точно преди да обявят независимостта на Естония, а самия етаж с тайните стаи е бил затворен до 1994 година, защото собствениците не са знаели какво да го правят. Впоследствие е решено двете стаи да бъде обособени като музей и до ден-днешен абсолютно всичко е автентично.
В наши дни можете да посетите музея само с екскурзовод, като обиколката продължава около 1 час. Билети се продават на място на рецепцията на хотела на цена от €14. Обиколките на английски език се провеждат в 10:00, 11:30 и 14:30 ч.
Затворническите килии на КГБ (KGB Prison Cells)
Затворническите килии на комитета за държавна сигурност ни напомнят за мрачното минало на Естония. Те са разположени в подземията на красива и елегантна сграда в Стария град на Талин. След като Естония става част от СССР съветските разузнавателни служби преобразуват мазето в затворнически килии, а горните етажи в стаи за разпит и изтезания. Сега затворническите килии са превърнати в малък музей, в който можете да научите за историите на хората и за шокиращите условия, на които са били подлагани.
Църквата Свети Олаф (St. Olaf’s Church)
Църквата Свети Олаф е част от богатото културно-историческо наследство на Талин. Смята се, че е построена през 12 век, т.е. отпреди Дания да завладее Талин през 1219 г. Тя носи името на норвежки крал Свети Олаф II Харалдсон и е най-голямата средновековна структура в града. Любопитното за тази църква, е, че кулата ѝ е била удряна от мълния около 10 пъти, като в три от случаите е изгаряла. В момента височината ѝ е 123,7 метра, а на 60 метра височина има разположена платформа за наблюдение. Оттам се откриват прекрасни 360-градусови гледки към Талин, но за да стигнете догоре трябва да изкачите 258-те тесни каменни стъпала. Имайте предвид, че кулата е отворена за посещение само в месеците от началото на април до края на октомври. Цената на билета за възрастни €5, а за ученици и студенти по €3.
Трите сестри в Талин (The Three Sisters in Tallinn)
Трите сестри са три исторически сгради, разположени в старата част на Талин. Някога това са били три от най-известните търговски къщи, построени през 1362 година. През 2003 г. трите сгради бяха реновирани и обединени под формата на петзвезден хотел, който в момента не функционира. Любопитното е, че в Рига има 3 подобни сгради, които носят името тримата братя.
Къщата на черноглавите (House of the Blackheads in Tallinn)
Братството на черноглавите в Талин e създадено през 1399 г., но едва през 1517 г. наемат съществуващата къща, а през 1531-32 г. добавят голяма празнична зала, чиито първоначални орнаменти все още могат да се видят по прозорците. Къщата на черноглавите е използвана като място за срещи и празненства на гилдията за необвързаните търговци, собственици на кораби и чужденци в Талин. Понастоящем къщата се използва за различни събития като концерти, конференции и приеми. Тя е част от националния регистър на паметниците на културата в Естония и може да бъде посетена само с туристическата карта Tallinn Card.
Подобна къща на черноглавите съществува и в Рига, но там е значително по-пищна и богато украсена.
Панорамна площадка Кохтуотса (Kohtuotsa viewing platform)
Платформата за наблюдение Кохтуотса е друго прекрасно място в Талин, откъдето можете да се полюбувате на приказни гледки. Тя се намира от северната страна на хълма Тоомпеа и предлага пленителни гледки към Стария град, както и към Финския залив, пристанището и квартал Пирита.
Панорамна площадка Паткули (Patkuli viewing platform)
Столицата на Естония е известна със своите прекрасни места за панорамни гледки. Една такава е Паткули, която е сред най-посещаваните забележителности в Талин. От площадката за наблюдение се откриват чудесни гледки към Стария град, градските стени, средновековните каменни кули и пристанището, които биха могли да ви оставят без дъх.
Пазарът Балти Яма (Balti Jaama Turg)
Закритият пазар Балти Яма е едно от най-интересните и оживени места в града. Тук ще откриете огромно разнообразие от хранителни продукти, дрехи, антикварни магазини, занаятчийски ръчно изработени продукти, сувенири и много стари съветски антики от преди 1991 г. Пазарът се състои от 3 нива – един подземен етаж, в който се намира голям супермаркет, първи етаж с хранителни продукти и заведения, и втори етаж, където предлагат различни дрехи, антики, сувенири и т.н.
Каламая (Kalamaja)
Един от най-предпочитаните райони в Талия е Каламая. Той е далеч от туристическия радар, но ако имате възможност не го пропускайте. Кварталът е много живописен и фотогеничен с безбройните цветни дървени къщи и бохемски чар. Някога Каламая е бил рибарско пристанище, като името му буквално означава „рибна къща“. В момента е смятан като един от най-бързо развиващи се райони, който привлича все повече творци и хора на изкуството. Доста често е смятан като хипстърски район.
Затворът Патарей (Patarei Prison)
Затворът Патарей е стара морска крепост, построена през 1830-1837 г. като част от укрепленията за руската царска държава. През 1919 г. крепостта е преобразувана в затвор, който продължава функционира до 2005 г. По време на съветския съюз е смятан за един от най-лошите и мрачни затвори. В момента е изоставен, но може да бъде разгледан само отвън и вътрешния плац, където затворниците са излизали на въздух.
Естонският морски музей – пристанище за хидроплани (Seaplane Harbour, Estonian Maritime Museum)
Пристанището на хидропланите е част от морския музей в Талин. Той се намира на самолетното пристанище в сграда, използвана някога като хангар за хидроплани. В него ще откриете редица автентични предмети, както и хидроплан, подводница, ледоразбивач и т.н. Музеят е изключително подходящ за деца и хора, които обичат историята. Ако решите да пропуснете музея препоръчвам да се разходите около пристанището, където може да видите няколко кораба отвън.
Дворецът Кадриорг (Kadriorg Palace)
Дворецът Кадриорг е една от най-популярните забележителности в Талин. Той се намира в едноименния парк на около 20 минути разстояние с обществен транспорт. Дворецът е построен от цар Петър I за съпругата му Екатерина I през 18 век. Той е отличен пример за барокова архитектура и се отличава с елегантна фасада, големи зали и красиво озеленени градини с фонтан. Понастоящем в тази импозантна сграда се помещава музеят на изкуствата Кадриорг. В него ще откриете богата колекция европейско и руско изкуство от 16 до 20 век.
Ако предпочитате да останете на въздух препоръчвам да се разходите из градините и околния парк, които са абсолютно безплатни. Ако все пак решите да влезете, за да разгледате пищния интериор и експонатите в музея, най-добре е предварително да се проверите за работното време и цената на билетите на официалния сайт на двореца Кадриорг.
Музей на художественото изкуство Куму (Kumu Art Museum)
Музеят на изкуствата Куму е една от най-новите забележителности в Талин. Той е открит през 2006 година и сред най-големите художествени галерии не само в Естония, а дори в Северна Европа. Сградата е „вградена“ във варовикова скала и е истински архитектурен шедьовър. Не само екстериорът е впечатляващ, но и интериорът заслужава внимание с отлично осветените изложбени пространства. В него ще откриете както постоянна колекция, така и редица временни изложби. Основната идея на музея е да съхрани и покаже на хората естонското изкуство от 18 век до наши дни, включително произведения на изкуството от периода на окупацията (1940–1991 г.). През 2008 година музеят печели престижната награда за европейски музей на годината.
Кварталът Ротерман (Rotermann Quarter)
Едно от местата, които най-много ме впечатлиха в Талин е кварталът Ротерман. Той е истински пример за това как една бивша индустриална зона с халета, хлебопекарни и фабрики е трансформирана в модерна и атрактивна част на града. Голяма част от старите сгради са запазени, реставрирани и преобразувани в модерни здания. Тук може да откриете редица уютни заведения, магазини, МОЛ-ове, хотели и т.н.
Телевизионната кула в Талин (Tallinn TV Tower)
Телевизионната кула в Талин предоставя едни от най-живописните панорамни гледки към града. Освен че е най-високата сграда в града със своите 314 метра височина, тя разполага и с най-високата открита платформа за наблюдение в Северна Европа.
Без съмнение най-популярната и екстремна атракция е разходката по ръба (Walk on the Edge). Тя ви позволява да се разходите на открито по терасата на кулата на височина 175 метра, разбира се с обезопасителни въжета.
Като една от най-посещаваните забележителности в Талин, горещо препоръчвам да си закупите предварително билети от сайта на кулата.
Кафе-сладкарница Маясмок (Café Maiasmokk)
Не пропускайте да посетите най-старото непрекъснато работещо кафене в Талин – Café Maiasmokk, датиращо официално от 1864 година. Кафенето впечатлява със запазения си интериор повече от век. В него ще откриете вкусни сладкиши и кафе в топла и уютна атмосфера. Освен кафето задължително трябва да посетите стаята с марципан, където има изложба с марципанови фигури. Марципановата стая е на повече от 100 години, като можете да прочетете за нейната история на табелите по стените. Задължително си купете от вкусните традиционни естонски шоколади Калев.
Забележителности около Талин
Водопад Ягала (Jagala Waterfall)
Ако разполагате с повече време в Талин горещо препоръчвам да се разходите до водопада Ягала. Той се намира само на около 30 км. от столицата и е отлична опция за разходка сред природата. Водопадът е с височина около 8 метра и широчина над 50 метра, което го прати най-широкият водопад в Естония. През лятото много естонци ходят на пикник там, докато през зимата водата замръзва и се превръща в красива ледена завеса.
Водопад Кейла (Keila waterfall)
Водопадът Кейла е друг красив водопад в близост до Талин. Той е третият най-мощен водопад в Естония след Нарва и Ягала. Висок е само 6 метра, но широчината му е около 60-70 метра. Водопадът се намира на около 35 минути с автомобил от центъра на Талин, което го прави идеална дестинация за бягство от града.
Къде да хапнем в Талин?
Ресторант Лидо е едно от най-страхотните места за хапване в Талин. Представлява бюфет ресторант с отлична селекция от храна и напитки. Обстановката е много приятна, а съотношението цена-качество е повече от чудесно. Ако пътувате с по-малък бюджет това място определено ще ви се понрави. Ресторантът се намира в търговски център Соларис (Solaris) и е на по-малко от 10-15 минути пешеходно разстояние от Стария град.
Ако сте фенове на палачинките непременно трябва да посетите Pub Kompressor. Там ще намерите богат избор както от сладки, така и от солени палачинки. Заведението се намира в близост до кметския площад и е едно от най-предпочитаните места в Талин.
Къде да спим в Талин?
В Талин има голям избор от места за настаняване, подходящи за всеки вкус и бюджет. Без съмнение най-добрият район за спане е Старият град, където са разположени огромен брой от атракциите и забележителности в Талин. Това е един от най-очарователните стари градове в Европа и място, което ще ви впечатли с криволичещите улички, средновековната архитектура, църквите и т.н. Освен всичко това тук ще откриете и много кафенета, ресторанти и барове. Един от най-прекрасните хотели в Стария град е Hotel Telegraaf, Autograph Collection, който се помещава в историческа сграда, датираща от 1878 година.
Друг чудесен квартал за спане е Ротерман. Той се намира на около 10-15 минути пеша от Стария град. В тази част има много модерни и лъскави хотели на доста прилична цена. Именно в един такъв хотел избрахме да нощуваме и ние. Хотел Citybox Tallinn е дизайнерски хотел в скандинавски дизайн с големи високи тавани и много светлина. На сравнително близко разстояние има 2-3 големи магазина за хранителни стоки, както и търговски центрове.
Кога да посетим Талин?
Талин е целогодишна дестинация, но най-доброто време за посещение е в периода юни-август. През лятото градът оживява с редица събития и фестивали на открито. В повечето случаи температурите не надвишават 25°C, денят е изключително дълъг, като слънцето обикновено залязва малко преди 23:00 ч., което осигурява достатъчно време за разглеждане на забележителности. Разбира се лятото си има и своите недостатъци – повече туристи и по-високи цени. Зимата също си има своя чар, особено с коледните базари. Тогава обаче трябва да очаквате много ниски температури, сняг и по-малко дейности на открито.
Безопасно ли е в Талин?
Да, не само Талин, а цяла Естония е много безопасна дестинация дори за самостоятелно пътуващи. Нивата на престъпност са много ниски и няма място за притеснения. Разбира се като всеки голям град и тук трябва да внимавате за джебджии, особено ако посещавате многолюдни мероприятия.
Заслужава ли си Талин?
100% да! Талин беше черешката на тортата от нашето 10-дневно пътуване в Литва, Латвия, Естония и Финландия. Градът е истинско културно-историческо богатство с великолепна средновековна архитектура, много исторически забележителности и модерни футуристични сгради. Талин притежава необикновено обаяние и харизма, която може да я усетите само на място. Горещо препоръчвам да поставите столицата на Естония на челно място във вашите списъци с желани дестинации.