Last Updated on 19.05.2025 by Илиян
Рилски манастир е една от най-големите забележителности в България, част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Той е истинско национално богатство, архитектурен паметник на културата, център на християнската вяра и пазител на българския дух и народност. Манастирът се намира сред живописната природа на Рила планина и е един от най-посещаваните забележителности у нас както от местни, така и от чуждестранни посетители.

Contents
Къде се намира Рилският манастир?
Рилският манастир е разположен е в Югозападна България, община Рила, област Кюстендил. Той е леснодостъпен като до него се стига по добре поддържан асфалтов път. Пред манастира има сравнително голям паркинг, но имате възможност да паркирате безплатно и по протежението на пътя.

Кратка история на Рилски манастир
Рилският манастир е основан е през Х век от св. Йоан Рилски Чудотворец (Иван Рилски) по горното течение на Рилска река. Първоначалното е бил изграден по-нагоре в планината и е приютявал само светеца, а по-късно и неговите ученици. През 1334 – 1335 г. протосеваст Хрельо Драговол изгражда защитна кула, монашески килии и храм, който бил на мястото на днешния, построен през 1834 г. На последния етаж на отбранителната кула е обособен малък параклис Преображение Господне, в който са съхранени ценни стенописи от ХІV век. От всички сгради в манастирския комплекс, днес е запазена единствено Хрельовата кула. Тя е отворена за посещение и срещу скромна сума като може да се качите до върха ѝ.

През следващите години Рилският манастир се превръща в духовен, културен и книжовен център на страната. Благодарение на подкрепата и даренията на различни царе храмът бележи значим разцвет. С падането на България под турско робство през 1396 година обаче идва и упадъка на манастира.


Постепенно Рилският манастир отново започва да се възражда, превръщайки се в място за самосъхранение на българския дух и пазител на християнската вяра. Това си проличава особено в периода на Възраждането, когато се откриват школи и училища. Голяма книжовна и педагогическа дейност в манастира развива Неофит Рилски, който основава тук килийно училище, подготвя учители и духовници за цялата страна. В същия период сградата претърпява изключително развитие в архитектурно отношение. По съграждането му работят най-изкусните български строители, дърворезбари и зографи от всички краища на страната, за да достигне до величествения вид, в който го виждаме днес.


Понастоящем той е най-големият манастир в България с 5 етажа, като видими са 4 от тях. Това се обяснява с ограниченията, наложени от османската власт през 1834 г., когато са строени сегашните сгради.
Музеен комплекс към Рилски манастир
На територията на Рилския манастир може да посетите и музея към светата обител, който включа различни експозиции. Тук ще откриете великолепна колекция от монашески облекла, народни носии, празнични одежди, икони и много други различни експонати. Те могат да бъдат разгледани самостоятелно с отделни билети или с общ комбиниран билет на цена от 20,00 лева. Тук е мястото да уточня, че билети се продават единствено на територията на манастира.
Църковно-исторически музей към Рилски манастир
В тази част на музея ще откриете различни експонати, стенописи, икони, богослужебни одежди, ръкописни и старопечатни книги, щампи и други, свързани с историята на манастира от създаването му до края на XIX в. Безспорен апотеоз тук е Рафаиловият кръст, изработен от монах Рафаил в началото на XIX в. Той е истински шедьовър на българската миниатюрна дърворезба с гравирани над 600 човешки фигури и редица религиозни сцени.
Иконна галерия
В иконната галерия са изложени избрани от фонда на музея икони от периода XVIII – XIX в., както и портрети на всички 28 игумени на обителта от 1860 година до 2005 г.
Манастирското стопанство
Манастирското стопанство е друга интересна експозиция, част от музейния комплекс на Рилския манастир. Тук можете да научите повече информация за стопанската дейност на манастира, както и да разгледате различните уреди за дърводобив и пчеларство, фурната за печене на хляб и старата воденица. Най-силно впечатление прави магерницата (кухнята) на манастира. Тук се намират огромните казани, в които монасите са приготвяли храна за себе си и поклонниците по време на големи празници.
Хрельовата кула
Хрельовата кула също е част от музейния комплекс на манастира. Може да посетите последния етаж, където се намира параклисът Преображение Господне със стенописи от XIV в.
Етнографска експозиция
Етнографската експозиция включва килими, носии и накити. Освен това ще видите и т.нар. архондарици, които представляват етнографски гостни стаи. Те впечатляват с красивите дърворезбовани тавани и стенописи. В автентичен вид са запазени Копривщенската, Тетевенската, Чирпанската, Кюстендилската и Габровската гостни стаи.

Рилски манастир – работно време
Рилският манастир е отворен за посетители всеки ден от 08:30 до 16:30 ч., докато в дните петък, събота и неделя в периода 1 юни – 30 септември е отворен с удължено работно време от 8:30 до 19:30 ч.
Рилски манастир – нощувки
Рилският манастир предоставя на своите гости вариант за нощувка на територията на комплекса. Едно от най-големите предимства да нощувате тук е, че може да се разходите по терасите на манастира, които са забранени за посетители. Разбира се не трябва да забравяте, че Рилският манастир е свято място и трябва да се пази тишина дори по време на разходките вечер. Повече информация може да получите на официалния сайт на манастира.
Заслужава ли си посещението на Рилския манастир?
Да, 100 процента! Рилският манастир е най-големият източноправославен манастир в България и една от най-посещаваните забележителности у нас. Заедно с Гложенския манастир са две от най-любимите ми места в България, които всеки един турист трябва да посети. Ако все още не сте го направили, то задължително планувайте разходка до тях.