Last Updated on 24.12.2024 by Илиян

Чаровният Мелник е известен като най-малкия град в България. Той е толкова малък, че буквално всичко е разположено около една централна улица, като в града няма банка, аптека, супермаркет, училище, железопътна гара и т.н. Градът е разположен в живописна местност, обграден от интересни геоложки формации. Въпреки малката си площ има редица забележителности в Мелник, които можете да посетите за един уикенд.

Къде се намира Мелник?

Мелник е един от градовете, които винаги съм искал да посетя, но поради своята отдалеченост оставаше на заден план. Градът се намира в Югозападна България в близост до международен път E79. Разположен е китно в полите на Пирин планина на 437 метра надморска височина. Разстоянието от Пловдив до Мелник е около 335 км., от София – около 180 км., а от Варна приблизително 625 км. По-близките големи градове са Сандански и Петрич, съответно на разстояние 22 и 28 км. Най-лесният и удобен начин да стигнете до Мелник е с автомобил, но можете да го направите и с автобус.

Забележителности в Мелник

Мелник е един от най-посещаваните градове в България, обявен като архитектурно-исторически резерват и град – музей. Освен с впечатляващата си архитектура, известните чудновати мелнишки пирамиди и Роженския манастир, Мелник е популярен и с първокласното производство на вино.

Започвам разходката с една от най-интересните забележителности в Мелник – хълмът Свети Никола. Дотам можете да стигнете като поемете по пътеката, която е разположена срещу музея на виното. Има стара, избеляла от времето табела, която ще ви насочи за посоката.

Забележителности в Мелник
Гледка към част от Мелник

Продължавате по калдъръмената пътека, като неусетно ще навлезете в горичката. След около 10 минути пътят се разклонява на две, но има стара указателна табела, която ще ви насочи наляво към манастирите Света Богородица Спилеотиса – Света зона и Свети Харалампий, и надясно към църквата Свети Никола и крепост Деспот Слав.

Митрополитска църква Свети Никола

Митрополитската църква Свети Никола беше първата забележителност, която посетих в Мелник. Това е най-старата и най-голяма частично запазена църква в най-малкия град в България. Разположена е на хълма Свети Никола, в централната му част, южно от града. Предполага се, че е построена в началото на ХIII в. като митрополитска църква от севаст Владимир върху тракийско светилище и базилика V век. Представлява трикорабна, триапсидна базилика, с почти квадратен наос.

Забележителности в Мелник
Митрополитска църква Свети Никола

За съжаление в момента тя е почти разрушена, като е запазена само източната стена и няколко елементи от интериора. Стенописите в църквата са били с много висока художествена стойност, като част от тях се съхраняват в националния археологически музей в София.

Църква Свети Никола в Мелник
Част от главната абсида на църката

Въпреки че е обявена за паметник на културата с национално значение, видимо си личи, че не се полагат абсолютно никакви грижи за това, което е останало. Цялата зона беше обрасла с трева и храсти, а грозно впечатление правеха хвърлените боклуци навсякъде по протежението на пътеката.

Крепост Деспот Слав (Мелнишка крепост)

Крепост Деспот Слав се намира само няколко минутки от църквата Свети Никола. Според историческите сведения е построена през XI век, но през XIII в. е преустроена по време на управлението на деспот Алексий Слав. Крепостта е най-старото и масивно военно съоръжение в Мелник, като стените ѝ са с дебелина 2-3 м., а на височина достигат до 8-10 м. Археологическите находки, заедно с историческите събития, показват четири периода на градеж – ранновизантийски, два средновековни и четвърти, свързан с Деспот Алексий Слав.

Крепост Деспот Слав в Мелник
Крепост Деспот Слав
Останки от крепостта Деспот Слав
Останки от крепостта Деспот Слав

Близо до крепостта има няколко различни по големина и форма водохранилища, които можете да видите.

Водохранилище
Водохранилище до крепостта Деспот Слав
Водохранилище
Водохранилище
Водохранилище
Водохранилище

За съжаление от крепостта не е останало много, а също като при църквата Свети Никола, отдавна не се полагат никакви грижи за запазването и реставрирането ѝ.

Манастир Света Богородица Спилеотиса Света зона

Манастирът Света Богородица Спилеотиса е изграден между 1209-1211 година по заповед на деспот Алексий Слав на мястото на монашески скит пещера. Разположен е върху малка тераса в източната част на хълма Свети Никола. Първоначалната застроена площ на манастира е била около 1650 кв. м., но през вековете вследствие на земетресения по-голямата част от него е унищожена.

Манастир Света Богородица Спилеотиса Света зона в Мелник
Манастир Света Богородица Спилеотиса Света зона
Забележителности в Мелник
Гледка към Кордопуловата къща и разрушения храм Св. великомъченица Варвара

Мелнишките пирамиди

Мелнишките пирамиди са скални образувания, разположени в югозападната част на Пирин в околностите на Мелник. През 1960 година са обявени за природна забележителност като условно се делят на три дяла – Мелнишки, Кърлановски и Роженски пирамиди. Смята се, че са придобили вида си вследствие на ерозията на глинената почва. Мелнишките пирамиди могат да бъдат посетени по пътя от Мелник към Роженски манастир.

Забележителности в Мелник
Мелнишки пирамиди

Екопътека Мелник – Роженски манастир

Маршрутът от Мелник до Роженския манастир е един от най-предпочитаните от гостите на града. Екопътеката започва от самия град, а отбивката се намира веднага след музея на виното. Преходът изобщо не е труден, напротив, бих казал, че е лесен. Първоначално се минава по черен път, който в последствие преминава в пресъхнало корито на река. Тук-таме има указателни табели или маркировка по дърветата. През втората част на маршрута пътеката продължава нагоре, която води до билото. Оттам тя се разклонява на две – ако тръгнете надясно пред очите ви ще се открият спиращи дъха гледки към мелнишките пирамиди.

Мелнишки пирамиди
Мелнишки пирамиди

Мястото е идеално за кратка почивка и фотопауза. След това ще трябва да поемете в другата посока, която води към Роженския манастир. За пръв път името на манастира се споменава през XIII век, но липсва точна дата за основаването му. По време на османското нашествие е бил опожарен, но през XVI в. е отново възстановен. В наши дни Роженският манастир е много добре поддържан и е отворен за посетители целогодишно.

Роженски манастир
Вътрешният двор на Роженския манастир
Роженски манастир
Роженски манастир

Само на 300 метра от портите на манастира се намира църквата „Св. Св. Кирил и Методий“, в чийто двор е погребан Яне Сандански.

Екопътеката Мелник – Роженски манастир се изминава за около 1 час и 15 минути в посока. Навръщане можете да се върнете по асфалтовия път от с. Рожен до Мелник, който е с около 20 минути повече.

Съвет: вземете си вода, защото по пътя никъде няма чешмички. Единството място, откъдето можете да пиете вода е дворът на Роженския манастир.

Кордопулова къща

Една от най-големите забележителности в Мелник е Кордопуловата къща. Тя е най-голямата възрожденска къща на Балканския полуостров и е обявена за паметник на културата от национално значение. Принадлежала е на богатия мелнишки род Кордопулов. Построена е на три нива през далечната 1754 година. Тя съчетава в себе си богата архитектура със стопанско предназначение за производство, съхранение и търговия на вино.

Първото ниво на къща представлява приземие, в което има вкопана изба, където се е приготвяло виното. Там е отлежавало в ръчно издълбани около 200 м. тунели, копани в продължение на 12 години. Тунелите представляват естествен хладилник с целогодишна температура между 7-9 градуса. Капацитетът на избата е между 250 и 300 тона вино, като е имало е бъчви с големина между 30-50 тона, но с течение на годините са се разпаднали. В момента най-голямата бъчва е 12.5 тона.

Бъчви за вино в Кордопуловата къща
Бъчви за вино

Вторият етаж е мястото, където се живеели хора, докато на третия са се водили сделки с гостите.

Една от най-красивите стаи е гостната, която е характерна с два реда по 12 прозореца. Горният ред представляват смесица от венециански и ориенталски стил, докато долните са характерни за българския възрожденски период.

Забележителности в Мелник - Кордопуловата къща
Гостната в Кордопуловата къща

Друга интересна стая е спалнята, където камината е във вид на минаре, върху което има православен кръст. Това се обяснява с факта, че по това време в този регион за живеели различни етноси, които са съжителствали в хармония и разбирателство.

Спалнята в Кордопуловата къща в Мелник
Спалнята в Кордопуловата къща

Работно време:

  • Зимно (27 октомври – 1 май): сряда – неделя (09:30 – 16:30 ч.)
  • Лятно (2 май – 26 октомври): понеделник – неделя (09:30 – 18:00 ч.)

Входна такса: възрастни – 6 лв.; ученици над 16 години, студенти и пенсионери – 5 лв.; ученици до 15 години – 4 лв.

Болярската къща

Болярската къща е една от най-старите запазени средновековни жилищни сгради на Балканите, макар от нея да са останали само руини. Тя е била обитавана до началото на XX век, но след западането на града е изоставена. Разположена е на стратегическо място в Мелник. С уникалната си архитектура тя е обявена за архитектурно-исторически паметник с национално значение.

Музей на виното в Мелник

Както вече споменах, Мелник е известен с производството на вино и с уникалната широка мелнишка лоза, за който сорт казват, че е бил любимият на Уинстън Чърчил. Неслучайно през 2013 година по идея на група родолюбиви мелничани е създаден музей на виното. В него се съхраняват местни експонати от бита, включително съоръжения за производство на вино. Посещението включва и пакет с дегустация на няколко вида вина, придружени с хапки филийки хляб.

Музей на виното в Мелник
Музей на виното

Исторически музей

Историческият музей в Мелник е един от 100-те национални туристически обекта. В него е изложена етнографска експозиция, свързана с бита, културата и основният поминък на региона – винопроизводството. Представени са различни артефакти – бъчви, аксесоари и снимки, свързани с обработката и съхраняването на мелнишкото вино.

Забележителности около Мелник

В района на Мелник има няколко емблематични забележителности и атракции, които задължително трябва да посетите, когато сте в тази част на страната.

Обиколка и дегустация на вино във Вила Мелник

Мелнишкият регион има богата традиция в лозарството и винарството още от времето на траките и има всички предпоставки да се превърне в предпочитана винена дестинация. Семейната винарска изба и лозя Вила Мелник организират индивидуални и групови обиколни и дегустации на различни сортове вино. По време на обиколката посетителите могат да проследят всички етапи от производствения процес. Повече информация за работно време и цени можете да видите на сайта на Вила Мелник.

Храмът на Ванга в Рупите

Храмът на Ванга в Рупите се намира само на 20 км от Мелник. Известен е още като храм Света Петка Българска и е изграден през 1994 г. по поръка на баба Ванга. Той е разположен в непосредствена близост до къщата, в която е живяла пророчицата Ванга. В последните години от живота си тя обитава именно този дом, който в наши дни е отворен за посетители. В близост до църквата се намира и гробът на Ванга.

Национален парк-музей Самуилова крепост

Национален парк-музей Самуилова крепост се намира на около 42 км от Мелник. Крепостта е построена през Χ–ΧΙ век върху основите на тракийско и ранно-българско славянско селище. В исторически план тя се свързва с ослепяването на българските воини по времето на цар Самуил. На това място през 1014 г. византийският император Василий ІІ разгромил българската войска и след края на битката ослепява 14-хилядната пленена българска армия, като на всеки сто души оставя по един едноок водач.

В наши дни тук можете да видите паметника на цар Самуил и неговата войска, който се издига между руините на крепостта. Останките от средновековното укрепление и селище са консервирани и облагородени. Крепостта е важен туристически обект, част от 100-те национални туристически обекта на БТС.

Паметникът на цар Самуил
Паметникът на цар Самуил

Пясъчният тунел край село Любовище

Пясъчният тунел се намира между селата Рожен и Любовище на около 6.5 км от Мелник. Той е издълбан в една от типичните за района пясъчни пирамиди, откъдето вероятно произлиза и името му. Тунелът е дължина 40 м. и е прокопан през 60-те години от местни жители с изцяло подръчни инструменти.

Църквата Свети Георги и Преподобна Стойна

Църквата Свети Георги се намира в село Златолист на около 12 км от Мелник. Храмът е построен през 1857 година и представлява трикорабна каменна псевдобазилика, дълбоко вкопана в земята. В началото на ХХ век в църквата Свети Георги е живяла пророчицата Преподобна Стойна. Тя е смятана за една от най-изявените ясновидки и лечителки в България. Според сведенията тя е помагала на много хора с различни проблеми, като винаги е твърдяла, че само предава думите на свети Георги. Стаичката на втория етаж, където е живяла Преподобна Стойна, е запазена в автентичен вид.

Преподобна Стойна е погребана в двора на църквата Свети Георги, където е оформен малък мемориал. В двора на църквата има огромен стар чинар, за който се твърди, че всеки който го обгърне ще се изцери от различни болки. В наши дни на дървото има закачена люлка, за която се предполага, че която жена седне на нея и се залюлее, ще си излекува от безплодие.

Какво да опитаме в Мелник?

Регионът около долината на река Струма е изключително популярен по отношение на винен туризъм. Не можете да отидете в Мелник и да не опитате традиционно местно вино. Един от най-известните сортове е Широка мелнишка лоза. Нарича се така заради големите си листа. Друг традиционен сорт е Ранна мелнишка лоза, познат още като Мелник 55. Получен е от кръстоската между Широка мелнишка лоза и френския сорт Валдиге.

Къде да спим в Мелник?

Мелник не разполага с голям избор от места за настаняване и затова е хубаво предварително да направите резервация, особено през уикендите. Ние нощувахме в хотел Славова крепост и останахме изключително удовлетворени от престоя ни там. Хотелът разполага с частен паркинг, което е от голямо значение, особено в малък град като Мелник. Друго отлично място за настаняване е къща за гости Guest House Holiday, разположена в централната част на града в стара реновирана къща.

Колко дни да останем в Мелник?

Въпреки че е най-малкият град в България препоръчвам да си предвидите 2 дни престой. В първия ден можете да посетите основните забележителности в града, а на следващия ден да се разходите по екопътека Мелник – Роженски манастир. Ако пък разполагате с повече време е удачно да помислите и за посещение на някои от популярните забележителности около Мелник.

Посещението на основните забележителности в Мелник и региона беше част от моето пътуване в Югозападна България.

Автор

Напиши коментар