Last Updated on 04.07.2021 by Илиян
Уикендите са прекрасно време, за да се възползвате от всичко, което България може да ви предложи. В тази публикация ви предлагам един специален уикенд в Родопите за всички, които обичат природата и историята в този регион. Маршрутът е двудневен и включва посещение на три от най-високите водопади в Родопите, езера, пещера, както и на най-големия феодален замък на Балканския полуостров.
Contents
Уикенд в Родопите: ден 1
Пролетта в България е един от най-хубавите сезони, изключително благодатен за посещение на водопади, когато снеговете се топят, а водите са пълноводни. Започваме нашата разходка с първия от поредицата водопади в Родопите.
Сливодолското падало
Водопад Сливодолско падало е един от най-високите водопади в Родопите, като водата пада от височина 49 метра. Намира се в резерват Червената стена и е обявен за природна забележителност. Пътеката до водопада започва веднага след първия тунел след Бачково по пътя от Асеновград към Чепеларе и Смолян. Веднага след моста имате възможност да паркирате и от двете страни на пътя. След това трябва да се върнете по моста до тунела, откъдето започва и самата пътека. Има няколко жълти указателни табели, така че няма как да се объркате. Пътеката е добре поддържана с табели и маркировка, дървени мостчета и стълби. Времето необходимо за преминаването ѝ е приблизително 1 час и 40 минути.
Трите смолянски езера
Екопътека Трите смолянски езера се намира на около 65 км. от Сливодолското падало и на 10 км. от Смолян. Тя включва трите най-горни езера – Тревистото, Бистрото и Мътното. По време на разходката покрай трите смолянски езера ще видите обозначените с табели „Трон на Евридика“ и „Лирата на Орфей“. Представляват интересни дървета, чиито форми са се преплели и съединили под формата на трон и лира. По протежение на цялата екопътека има маркировка и указателни табели, така че няма как да се объркате. Разходката е подходяща за хора от всички възрасти, като няма да ви отнеме повече от час.
Пещера Ухловица
Следващата спирка от нашия уикенд в Родопите бе пещера Ухловица. Тя се намира на около 25 км. югозападно от Смолян и на 3 км. североизточно от село Могилица. До нея се стига по стръмен участък от около 800 метра с наличието на 189 стъпала до входа и с денивелация 160 м. Дължината на пещерата е 460 метра, от които 330 м. благоустроени. Тя впечатлява с изключителни красиви сталактити и сталагмити, дентрити, бял водопад, както и с впечатляващо чисто малко синтрово езерце, което се пълни с кристално чиста вода само напролет.
Разходката из пещерата се осъществява само с екскурзовод, като продължителността е около 45-50 минути. Работното време е от 9:00 до 17:00 ч., като последна група е в 16:00 часа. Цената за възрастни е 6 лв., а за учащи 3 лв.
Агушеви конаци
След като разгледахме пещера Ухловица се отправихме към село Могилица, където се намират Агушевите конаци. Селото е разположено само на 4,2 км. от пещерата и на 27 км югозападно от град Смолян. Комплексът е изграден в началото на ХІХ век от български майстори строители за Салих Ага и неговите синове. От 1964 г. обектът е обявен за архитектурен и художествен паметник от национално значение. Функционирал е като етнографски музей, но след реституция през 2001 г. Агушевите конаци са върнати на наследниците на Салих Ага. В момента комплексът е частна собственост, но е отворен за посетители.
Агушевите конаци представляват най-големият феодален замък в Родопите без аналог на Балканския полуостров. Всички сгради в конака имат общо 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Комплексът има три самостоятелни двора, изолирани един от друг с вътрешни зидове. По време на обиколката екскурзоводът ще ви разкаже за историята на обекто, сградите, стаите, както и за кулата, наподобяваща на морски фар. Отвън тя е красиво украсена със стенописи, а вътрешното архитектурно оформление е изпълнено от чам, орех и череша.
Входна такса с включена екскурзоводска беседа:
- Възрастни – 6 лева
- Учащи – 3 лева
- Деца до 7 години – безплатно
Комплексът е отворен всеки ден от 09:30 до 12:30 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.
Уикенд в Родопите: ден 2
Вторият ден от нашия уикенд в Родопите започна с посещение на едно от най-невероятните места в България с впечатляващи природни пейзажи – каньонът на водопадите край Смолян. Предвидливо решихме да нощуваме в града, за да може рано сутринта да посетим природния резерват, докато няма хора.
Екопътека Каньона на водопадите
Екопътека Каньона на водопадите е едно от най-красивите и живописни места в България. Нейното начало започва от покрайнините на Смолян, малко след изхода на града в посока към село Мугла. Дължината ѝ е около 6 километра, като 3 часа са напълно достатъчни, за да я разгледате, разбира се, без почивките. Маршрутът включва множество дървени мостчета, водопади, панорамни площадки и места за отдих.
Кулминацията на екопътека Каньонът на водопадите е водопадът Орфей. Той е един от най-високите водопади в България с височина 68 метра.
Друго спиращо дъха място е гледката от една от панорамните площадки, откъде се разкрива приказна към гр. Смолян и Родопите.
Самодивското пръскало
Веднага след каньона на водопадите се отправихме към Самодивското пръскало. Той е част от екопътека Струилица-Калето-Лъката, чието начало започва на 3 километра от град Девин в близост до голям обществен плувен басейн, а малко преди него има и безплатен паркинг. Разстоянието от Смолян до Девин е около 65 км. Общата дължина на маршрута е около 4-5 километра и отнема около 2-3 часа за разходка. Ако нямате време, както в нашия случай, можете да се отбиете само до Самодивското пръскало, който е един от най-високите водопади в Родопите. Разстоянието от началото на пътеката до водопада се изминава за около 30 минути, като първите 15 минути се върви по прав участък. Височината на Самодивското пръскало е около 70 м., което го нарежда редом до Сливодолското падало и водопадът Орфей в Каньона на водопадите, които посетихме преди това.