Last Updated on 16.03.2025 by Илиян
Източната порта на Филипопол е една от най-новите реставрирани забележителности в Пловдив. Тя е била сред трите открити входно-изходни порти на Античен Пловдив, част от римските укрепления. Според историческите сведения Източната порта датира от около II-IV век от периода на Римската империя, заедно със северната и южната.

Къде се намира Източната порта на Филипопол?
Останките на Източната порта на Филипопол се намират в североизточното подножие на Трихълмието, в непосредствена близост до архитектурния резерват Старинен Пловдив. В съседство с портата са площад Александър Малинов и улиците Цар Иван Шишман и Митрополит Панарет.

През източната порта се е осъществявала главната връзка между Филипопол и Византион. Първоначално е построена като мраморна триумфална арка на главния път в чест на посещението на император Адриан. Източната порта на Филипопол е разполагала с един централен вход-отвор и два странични входа с по-малки размери. Към портата водела най-широката градска улица, която била покрита с големи сиенитни блокове, а ширината ѝ надминавала 13 метра. Тя е свързвала пристанището на тогавашната река Хеброс с центъра на града. От двете ѝ страни пък се откроявали открити тротоари с широчина 2.60 м. Освен това се предполага, че от двете страни на улицата е имало сгради с портици с богато декорирани коринтски капители. Най-вероятно те са били казарми, построени директно върху руините на укрепителните съоръжения от III в.

Прави впечатление, че колонадата по главна улица е частично възстановена чрез метода анастилоза с част от наличния оригинален материал. По време на реставрационните дейности по средата на главната улица са забелязани оформени коловози в настилката от продължителното преминаване на превозни средства.


Руините на източната порта на Филипопол са открити и разкопани през 70-те години на миналия век. Още тогава става ясно, че този обект е с изключително културно значение за България. След повече от 45 години чакане Източната порта е напълно възстановена като част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“, изпълнен от Община Пловдив и финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“. Заедно с последните открити исторически забележителности като късноантична сграда Ирини (Ейрене) и Голямата базилика (Епископската базилика на Филипопол), Пловдив се превръща в задължителна дестинация за всеки турист.