Last Updated on 23.02.2025 by Илиян
Заобиколен от гористи хълмове и сгушен покрай река Некар, Хайделберг е един от най-живописните и очарователни градове в Германия. Той е известен със своето богато културно-историческо наследство, датиращо от римско време, с романтична атмосфера, красива архитектура, калдъръмени улички и един великолепен замък, изящно кацнал на върха на хълм с изглед към Стария град и река Некар. Освен всичко казано дотук, Хайделберг е дом и на най-стария университет в Германия и един от най-старите в Европа – Рупрехт-Карлс (Хайделбергския университет). Но нека не губим повече време, а да се впуснем в разглеждането на най-популярните забележителности в Хайделберг.
Contents
- 1 Как да стигнем до Хайделберг?
- 2 Как да се придвижим в Хайделберг?
- 3 Забележителности в Хайделберг
- 3.1 Старият град (Altstadt)
- 3.2 Хайделбергският университет и студентският затвор (Studentenkarzer)
- 3.3 Университетската библиотека в Хайделберг (Universitätsbibliothek Heidelberg)
- 3.4 Хайделбергски замък (Heidelberger Schloss)
- 3.5 Църквата на Светия дух (Heiliggeistkirche)
- 3.6 Хайделбергска студентска целувка (Heidelberger Studentenkuss)
- 3.7 Старият мост (Alte Brücke)
- 3.8 Къщата при рицаря (Haus zum Ritter)
- 3.9 Паметната плоча на Петър Берон (Gedenktafel von Dr. Petar Beron)
- 3.10 Философската пътека (Philosophenweg)
- 3.11 Музей Курпфелцишес (Kurpfälzisches)
- 4 Къде да хапнем в Хайделберг?
- 5 Къде да спим в Хайделберг?
- 6 Колко време да останем в Хайделберг?
- 7 Кога да посетим Хайделберг?
Как да стигнем до Хайделберг?
Най-бързият и лесен начин да стигнете до Хайделберг е с автобус или влак от близките по-големи градове Франкфурт и Щутгарт. Централната жп и автобусна гара се намират в новата част на града, но оттам лесно може да се придвижите до Стария град с автобус, трамвай или такси.
Как да се придвижим в Хайделберг?
В Хайделберг има добре развит градски транспорт, който ви позволява бързо и лесно да стигнете от точка А до точка Б. Най-разпространените транспортни средства са автобусите и трамваите. Независимо дали пристигате с автобус или влак до Хайделберг, най-бързият начин да стигнете до Стария град е с обществен транспорт. И двете гари са близо една до друга, но сравнително доста отдалечени от централната част. Билети може да закупите предварително от специалните машини по спирките, а ако се качите на автобус може и от шофьора, но само в брой. Предлагат се и различни преференциални дневни карти при условие, че планувате да използвате често градски транспорт. Централният площад Бисмаркплац (Bismarckplatz) е мястото, където се засичат автобусите и трамваите. Оттук до стария град може да се разходите пеша за около 20-25 минути.
Забележителности в Хайделберг
Старият град (Altstadt)
Старият град на Хайделберг е чудесен микс от стари сгради, църкви, тесни калдъръмени улички, малки очарователни площади, магазини, заведения и исторически паметници. Това е най-очарователната и живописна част на града, която простира по протежението на река Некар от Бисмаркплац (Bismarckplatz) до Карлстор (Karlstor). Основната главна улица в тук е Хаупщрасе (Hauptstraße), където са концентрирани повечето магазини. Ако вървите по нея ще попаднете на исторически пазарен площад (Marktplatz), където се намират кметството на града и църквата на Светия дух (Heiliggeistkirche). Тук е мястото, където всяка година се провежда коледния базар на Хайделберг.
Хайделбергският университет и студентският затвор (Studentenkarzer)
Както вече споменах, Хайделбергският университет е най-старият в Германия, като е изиграл съществена роля в историята на града от неговото основаване през 1386 г. до ден-днешен. Университетът е един от най-елитните в страната и желано място от много бъдещи студенти.
Интересна част от историята на Хайделбергския университет е студентският затвор. Да, точно така! Тук е имало малка стая, подобна на килия, където са задържани студенти нарушили правилата на университета. В периода от 1778 г. до 1914 г. учебното заведение е имало законовите правомощия да заключва некоректни студенти за „дребни престъпления“ като нарушаване на обществения ред, пиянски изпълнения или вдигане на шум през нощта. Историческите хроники показват, че през 1885 г. са наложени 155 затворнически присъди. От 1908 г. броят рязко спада и през 1913 г. в книгата на студентския затвор са отбелязани само четири записа.


Университетската библиотека в Хайделберг (Universitätsbibliothek Heidelberg)
Библиотеката към Хайделбергския университет е най-старата университетска библиотека в Германия, датираща от основаването на университета в Хайделберг през 1386 г. В началото на 20-ти век е започнато изграждането на новата сграда на библиотеката. Тя представлява голям четирикрилен комплекс с открит вътрешен двор и богато структурирани фасади от червен пясъчник. Сградата адаптира елементи от ренесансовия стил на замъка Хайделберг и свързани с многобройни елементи на Ар Нуво.

Хайделбергски замък (Heidelberger Schloss)
Хайделбергският замък е без съмнение една от най-популярните забележителности в Хайделберг. Тази великолепна сграда е разположена на 192 метра надморска височина в северната част на хълма Кьонигщул (Königstuhl) и от него се откриват превъзходни гледки гледки към река Некар и Стария град. Замъкът е споменат за пръв път през 1225 година. Построен е на няколко етапа и затова носи белезите на различни архитектурни епохи – от готически до ренесансов стил. През вековете той е допълнително разширяван, но и разрушаван вследствие на войни, пожари, а два пъти е удрян от мълнии.

За да стигнете до замъка може да се разходите пеша или да хванете фуникуляра от спирка Kornmarkt и да слезете на замъка. Обърнете внимание, че има два фуникуляра в Хайделберг – първият се движи до спирка Молкенкур (Molkenkur), преминавайки през замъка, докато втория продължава от Молкенкур до върха на хълма Кьонигщул. Тук е важно да отбележа, че в цената на билета за Хайделбергския замък е включен и билет (отиване и връщане) с първия фуникуляр. Веднага щом стигнете замъка ще попаднете на красивите градини и масивните руини, които са останали непокътнати в продължение на много години. Най-красивата и запазена част от руините е крилото на Отхайнрих (Ottheinrich’s Wing), датиращо от времето на немския Ренесанс. Сградата се откроява със своята разкошна фасада и красиви декоративни фигури на антични персонажи и римски императори. Заради падналия покрив обаче оригиналните фасадни скулптури се помещават в една от залите.

В Хайделбергския замък се намира музеят на немската фармация (Deutsches Apotheken-Museum). В него ще откриете интересна информация за историята на фармацевтиката от древността до 21-ви век. В различни стаи е пресъздаден интериорът на автентични аптеки от 17-ти до 19-ти век, както и спиращата дъха колекция от аптекарски съдове от стъкло, фаянс и цветно рисувана майолика.

Освен с музея на фармацията, замъкът се гордее с една от най-големите бъчви за вино в света, която може да съхранява около 220 000 литра вино.

Ако разполагате с повече време след обиколката на замъка препоръчвам да се качите до върха на хълма. Най-лесният начин е се върнете до станцията на фуникуляра и да се качите до спирка Молкенкур. Оттам трябва да се прехвърлите на другия фуникуляр, който да ви отведе до върха (станция Кьонигщук). Отгоре може да се насладите на прекрасни панорамни гледки към града или просто да подишате свеж въздух.

Църквата на Светия дух (Heiliggeistkirche)
Църквата на Светия дух е една от емблематичните забележителности в Хайделберг. Построена е между 1398 и 1515 г. от червен пясъчник в романски и готически стил с бароков покрив. Тя е разположена в сърцето на Стария град, точно до пазарния площад. Отвън църквата изглежда доста внушително за разлика от вътрешната част. Най-интересната част от нея е самата камбанария, като срещу символична входна такса може да се качите до върха.

Хайделбергска студентска целувка (Heidelberger Studentenkuss)
Малкото магазинче за шоколадови изделия наречено „Хайделбергска студентска целувка“ е една от най-големите атракции и забележителности в Хайделберг. Историята датира от 1863 година, когато местен шоколатиер измисля доста интересен план да стимулира влюбените студенти, които по онова време са били ограничени да си говорят помежду си от своите бдителни гувернантки. Тогава майсторът-сладкар създава специални червени кутии с шоколад, а вътре пъхва празен лист за писане на любовни писма. Идеята била младите мъже дискретно да подарят кутия с шоколад на дамите, заедно със скритото любовно писмо. Много неща са се променили оттогава, но студентската целувка по оригиналната рецепта все още може да бъде намерена в магазина.

Старият мост (Alte Brücke)
Мостът Карл Теодор, по-известен като Стария мост, е сред популярните забележителности в Хайделберг. Построен е през 1788 г. от класически червен пясъчник от курфюрста Карл Теодор и свързва стария град с квартала Нойенхайм. По време на Втората световна война три от арките на моста и два от неговите стълбове са взривени от германските войски, за да спрат съюзническите сили да навлязат в града. След края на война мостът е реконструиран и възстановен в оригинален вид.

От едната страна на моста ще видите част от старата градска стена, която гордо се извисява като порта на моста. Точно до нея се намира известната бронзова статуя на маймуна (Brückenaffe). Тя е поставена там през 1979 г. и е популярно място за снимки. Има няколко градски легенди за търкането на различни части на статуята за късмет или плодородие.

Къщата при рицаря (Haus zum Ritter)
Къщата при рицаря е една от най-сниманите забележителности в Хайделберг. Тази разкошна сграда в късноренесансов стил е построена през 1592 г. от хугенотския търговец на платове Шарл Белие за неговата съпруга Франсина. Тя е устояла в продължение на векове след всички нападения и войни. На фасадата на сградата са изобразени различни бюстове и фигури, между които и на двамата собственика. Овните, плодовете и херувимите символизират богатството и изобилието в семейството. На фронтона на сградата със златни букви е изписано „Persta invicta, Venus“, което в превод означава „Остани винаги непокорена, красавице моя“. Друг надпис, който се откроява е „Soli Deo gloria“, което в превод от латински език означава „само на Бог слава“.

Паметната плоча на Петър Берон (Gedenktafel von Dr. Petar Beron)
Паметната плоча на един от най-видните български дейци д-р Петър Берон е поставена в дома, в който е живял, докато е бил студент. Той е възпитаник на Хайделбергския университет, а плочата е поставена от признателния български народ.

Философската пътека (Philosophenweg)
Философският път е една от най-предпочитаните атракции и забележителности в Хайделберг. Представлява отлично поддържана криволичеща пътека, от която се откриват чудесни гледки към замъка, Стария град и река Некар. Философският път е наименуван в чест на преподавателите от Хайделбергския университет, които много често са се разхождали по тази пътека в търсене на тишина, спокойствие и място за размишления. По протежението ѝ има няколко панорамни площадки, където може да си поемете дъх и да се насладите на великолепни гледки над града.

Философският път е с приблизителна дължина 2 км. и се изминава за около 35-45 минути. Препоръчвам да го преминете от запад на изток, като не пропуснете да посетите кулата Бисмарк (Bismarckturm) и философската градина (Philosophengärtchen). Накрая пътеката приключва до емблематичния стар мост (Alte Brücke Heidelberg), построен през 1788 г.
Музей Курпфелцишес (Kurpfälzisches)
За любителите на изкуството и археологията, музеят Курпфелцишес е задължителна спирка в Хайделберг. В него ще откриете богата гама от археологически артефакти, изящни и приложни изкуства, скулптури, както и различни експонати като костюми от различни епохи, музикални инструменти и т.н.

Къде да хапнем в Хайделберг?
Ако искате да се потопите в традиционна немска атмосфера горещо препоръчвам да посетите бирария Vetter’s Alt Heidelberger Brauhaus. Тук се предлагат различни видове наливна крафт бира заедно с автентични немски ястия с наденички, картофи, шницели, баварски кюфтенца, брецели, щрудели и т.н.
Къде да спим в Хайделберг?
Хайделберг разполага с богат избор от места за настаняване, подходящи за всеки вкус. Един от най-очарователните хотели в града се помещава в сградата на стара реновирана пивоварна и се намира на по-малко от 10 минути пеша до Стария град. Хотел NH Collection Heidelberg съчетава в себе си историческа част с модерен интериор. След затварянето на пивоварната оригиналната фасада в стил Ар Нуво е запазена, а част от двора е частично покрит с нова сграда, където се намира приемната на хотела.

Колко време да останем в Хайделберг?
Най-популярните атракции и забележителности в Хайделберг могат да бъдат посетени в рамките на един ден. Те са съсредоточени в централната част и с добре планиран маршрут може да се потопите в културно наследството и богатата история на Хайделберг. Разбира се ако предпочитате да го карате по-бавно и лежерно по-добрият вариант е да останете два дни в града.
Кога да посетим Хайделберг?
Най-доброто време за посещение на Хайделберг е през пролетта и есента. През лятото температурите са най-благоприятни, но е твърде пренаселено. Ако обичате коледните базари и топлото греяно вино, то най-доброто време за вас е през месец декември.
Посещението на Хайделберг беше част от моето пътуване до Франкфурт, Германия. Освен тези прекрасни места имах възможността да посетя още Рюдесхайм на Рейн и Майнц, както и да присъствам на футболния двубой Айнтрахт Франкфурт – Байерн Мюнхен. Ако пък разполагате с повече време препоръчвам да посетите и други чудни места в Германия като Берлин, Мюнхен, Хамбург, Дрезден и т.н.