Last Updated on 30.05.2024 by Илиян
Лятната вила на Пенчо Семов е едно от най-известните места за урбекс туризъм в България. През последните години много фотографи посетиха тази спираща дъха постройка и благодарение на техните снимки тя стана изключително популярна сред туристите. Изоставената вила е в окаяно състояние и тъне в разруха в продължение на десетилетия, като само солидните основи на сградата не позволяват да рухне.
Това архитектурно бижу е построено в периода от 1928 – 1933 г., като лятна вила на габровския предприемач и индустриалец Пенчо Семов по проект на архитект Никола Гръблев. Има сведения, че фабрикантът е ръководил около 28 предприятия в цялата страна с над 15 000 души персонал. Освен това е бил акционер в 3 банки и 2 застрахователни компании.
![Гледка към задната част на лятната вила на Пенчо Семов](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Zadnata-chast-na-lyatnata-vila-na-Pencho-Semov-v-Gabrovo.jpg)
Пенчо Семов е бил известен в цяла България като изключително щедър човек с благ характер. Благотворителните му инициативи възлизат на стойност около 55 милиона лева, като в това число подпомага манастири, църкви, училища. Основава фонд за борба с туберкулозата, поддържа първия в България приют за бездомни, осигурява безплатни трапезарии за ученици, като това са само малка част от всичките му начинания.
Лятната вила на Пенчо Семов е разположена е до стария индустриален квартал в Габрово, където днес тъне в забвение. В миналото красивата четириетажна сграда е била наричана „перлата на Габрово“. Пред постройката е имало изкуствено малко езеро с красив поддържан парк около него, като всичко това е било разпростряно на внушителните 240 декара земя.
![](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Ezeroto-vav-vilata-na-Pencho-Semov-v-Gabrovo.jpg)
В основите на вилата в близост до езерото е изградена чешма. Там още се виждат надписите по стените: „Любов, труд, постоянство“, които са били основните принципи на Пенчо Семов.
![Чешмата във вилата на Пенчо Семов в Габрово](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Cheshmata-vav-vilata-na-Pencho-Semov.jpg)
В приземния етаж на зданието е имало параклис с изключителен мраморен иконостас, който след кончината на Семов е разглобен и използван за паметна плоча на местен партизанин. Друга част от него е спасена и е превърната в парапет на стълбище на черква.
![Лятната вила на Пенчо Семов](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Lyatnata-vila-na-Pencho-Semov-v-Gabrovo.jpg)
В наши дни няма и помен от някогашната гордо издигаща се красавица. Из притихналите коридори и стаи на сградата могат да се видят падналите тухли, изпочупените прозорци и плочки. На места мазилката е паднала, а покривът изцяло липсва…
![](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Kuhnyata-v-lyatnata-vila-na-Pencho-Semov-v-Gabrovo.jpg)
![](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Razrusheno-pomeshtenie-v-lyatnata-vila-na-Pencho-Semov-v-Gabrovo.jpg)
![Изглед от вътрешната част на вилата на Пенчо Семов](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Izgled-ot-vatreshnata-chast-na-vilata-na-Pencho-Semov.jpg)
![Последният етаж на вилата с падналия покрив](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Posledniyat-etazh-ot-lyatnata-vila-na-Pencho-Semov-v-Gabrovo.jpg)
![Гледка от терасата на вилата на Пенчо Семов в Габрово](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Gledka-ot-terasata-na-vilata-na-Pencho-Semov-v-Gabrovo.jpg)
![Инициалите на Пенчо Семов](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Initsialite-na-Pencho-Semov.jpg)
![Окаяното стълбище във вилата на Пенчо Семов](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Stalbishte-v-lyatnata-vila-na-Pencho-Semov.jpg)
На върха на сградата може да се види прекрасната запазена скулптура на възрастни мъж и жена, закриляни над главите си от ангел пазител.
![Скулптурата на върха на вилата на Пенчо Семов](https://oneticketjustgo.com/wp-content/uploads/2022/04/Skulpturata-na-varha-na-vilata-na-Pencho-Semov.jpg)
Приживе Пенчо Семов завещава половината си имущество за благотворителност и след смъртта си оставя капитали на стойност 1 082 582 000 лева – около 9 милиона тогавашни долара. Сградата на лятната му вила е трябвало да бъде превърната в старопиталище за писатели, журналисти и бедни работници от неговите фабрики, но това никога не станало. След идването на власт на комунистите цялото имущество е конфискувано и национализирано, а през втората половина на ХХ век тя е била използвана като инфекциозно отделение на местната болница.
Ако ви е харесала тази статия или просто обичате такъв тип изоставени места препоръчвам да посетите най-голямата изоставена белодробна болница на Балканите в село Радунци, изоставената вила Момина в Хисаря, училището в село Свежен и т.н. За съжаление в страната има страшно много красиви исторически сгради, които по една или друга причина са оставени на произвола на съдбата.