Last Updated on 03.09.2024 by Илиян
Когато стане дума за пътуване в Европа, Вилнюс със сигурност не заема челна позиция. Градът не е от най-посещаваните, но пък ако решите да посетите прибалтийските републики е отлична отправна точка за всеки един маршрут. Всъщност Вилнюс беше първото място, което посетихме по време на самостоятелното ни 10-дневно пътуване до Литва, Латвия, Естония и Финландия. Той не само, че е един от най-красивите прибалтийски градове, но е и перфектното място за уикенд бягство и градски туризъм. Със своето богато културно-историческо наследство, с очарователния Стар град, който е обект на ЮНЕСКО, с бохемската атмосфера на република Ужупис, с великолепната готическа църква Света Анна и т.н, Вилнюс е обявен през 2009 г. за Европейска столица на културата, заедно с Линц, Австрия. Продължете надолу, за да разберете кои са най-популярните забележителности във Вилнюс, които не бива да пропускате по време на вашия престой в столицата на Литва.
Contents
- 1 Как да стигнем от летище Вилнюс до центъра на града?
- 2 Как да се придвижваме във Вилнюс?
- 3 Забележителности във Вилнюс
- 3.1 Старият град (Vilnius Old Town)
- 3.2 Кметството на Вилнюс (Town Hall of Vilnius)
- 3.3 Вилнюското гето (The Vilnius Ghetto)
- 3.4 Катедралният площад (Cathedral Square)
- 3.5 Катедралата на Вилнюс (Vilnius Cathedral)
- 3.6 Камбанарията на Вилнюската катедрала (Vilnius Cathedral Bell Tower)
- 3.7 Дворецът на великите херцози на Литва (Palace of the Grand Dukes of Lithuania)
- 3.8 Националният музей на Литва (National Museum of Lithuania)
- 3.9 Кулата на Гедимин (The Gediminas’ Tower)
- 3.10 Хълмът на трите кръста (The Hill of Three Crosses)
- 3.11 Портата на зората (Gate of Dawn)
- 3.12 Църквата Света Тереза (Church of St. Theresa)
- 3.13 Църквата Свети Казимир (Church of St. Casimir)
- 3.14 Улица Литерату (Literatu Street)
- 3.15 Църквата Свети Йоан (St. John’s Church)
- 3.16 Улица Пилиес (Pilies Street)
- 3.17 Църквата Света Анна (St. Anne’s Church)
- 3.18 Република Ужупис (Republic of Užupis)
- 3.19 Църквата Света Екатерина (Saint Catherine’s Church)
- 3.20 Музей на окупацията и борбата за свобода (Museum of Occupations and Freedom Fights)
- 3.21 Вилнюската телевизионна кула (Vilnius TV Tower)
- 3.22 Островният замък в Тракай (Trakai Island Castle)
- 4 Къде и какво да хапнем във Вилнюс?
- 5 Къде да спим във Вилнюс?
- 6 Кога да посетим Вилнюс?
- 7 Колко дни да останем във Вилнюс?
- 8 Безопасно ли е във Вилнюс?
- 9 Заслужава ли си Вилнюс?
Как да стигнем от летище Вилнюс до центъра на града?
Международното летище Вилнюс (IATA: VNO) се намира на около 6 километра от центъра на града, като има няколко опции за придвижване. Най-популярният начин да стигнем от аерогарата до централната част е с автобус. Автобусната спирка е разположена непосредствено до главния вход/изход на аерогарата. Билет може да закупите директно от шофьора, а продължителността на пътуването е около 20-25 минути. Има 4 различни линии, които обслужват летището във Вилнюс: 88, 1, 2 се движат на всеки 20-30 минути, докато 3G се движи на всеки 10 минути. Автобус 88N се движи през цялата нощ от 22:30 до 5:30 на всеки 30 минути. До центъра на града обаче най-удобните линии са 88, 88N и 3G. Повече информация за разписание и цени може да намерите на сайта на летище Вилнюс.
Ако сте по-голяма компания най-добрият вариант е да хванете популярния превоз Bolt, който е сходен на Uber. Трябва само да свалите приложението и да се регистрирате, след което да си изберете шофьор и цена спрямо вашите нужди. Друга опция за пътуване е с такси, но цените са по-високи спрямо компанията Bolt.
Как да се придвижваме във Вилнюс?
Старият град и централната част на Вилнюс се изключително лесно достъпни пеша. В града няма метро, но има добре развита транспортна мрежа с автобуси, трамваи и тролейбуси. За по-далечните забележителности и атракции може да ползвате Bolt, като предварително ще имате възможност да си проверите цените.
Забележителности във Вилнюс
Вилнюс впечатлява с оживените си градски райони, замъци, църкви, красива архитектура, богат културен живот и големия брой паркове и градини, заради които носи славата на една от най-зелените столици в Европа. Всъщност най-хубавото е, че повечето от най-популярните забележителности във Вилнюс са разположени в и около Стария град, а посещението им ще остави отпечатък във вашето съзнание за дълго време.
Старият град (Vilnius Old Town)
Старият град на Вилнюс е исторически квартал, разположен в сърцето на литовската столица. Той е известен със своята отлично запазена средновековна архитектура, очарователни калдъръмени улички и живописни църкви. Градът има богата и древна история, а архитектурата му е истинско пътуване във времето от готика през барок до модернизъм. Всичко това води до включването му в световното наследство на ЮНЕСКО и неслучайно някои от най-големите забележителности във Вилнюс са разположени именно тук. Понастоящем Старият град на Вилнюс е едно от най-предпочитаните и приятни места с много магазини, хотели, ресторанти и кафенета.
Кметството на Вилнюс (Town Hall of Vilnius)
Кметството на Вилнюс е споменато за пръв път през 1432 г. През годините е реконструирано многократно, като сегашната сграда е преустроена в неокласически стил през 1799 г. В даден момент от историята зданието е функционирало като градски театър и музей на изящните изкуства.
Вилнюското гето (The Vilnius Ghetto)
Вилнюското гето всъщност е било еврейско гето от Втората световна война, създадено през 1941 г. и управлявано от нацистка Германия. По това време е имало голямо (около 30 000 души) и малко (около 10 000 души) гето, като по-голямата част от евреите са били избити в гората Панериай (Paneriai) в покрайнините на града. Понастоящем китните улички, някога част от гетото, са реставрирани, а на една от улиците има поставен мемориал в памет на жертвите.
Катедралният площад (Cathedral Square)
Катедралният площад се намира в сърцето на Стария град и е основен притегателен център за всички важни събития още от Средновековието. На това място редовно се провеждат различни концерти, панаири, коледни базари военни паради, новогодишни празненства и т.н. Площадът е един от най-оживените в града и популярно място за срещи на местното население. Тук се намират някои от най-големите забележителности във Вилнюс като катедралата, часовниковата кула, двореца на великите херцози, статуята на Гедимин и други.
Катедралата на Вилнюс (Vilnius Cathedral)
Катедралата на Вилнюс e главната католическа катедрала в Литва, известна още като катедралната базилика Свети Станислав и Свети Ладислав. Тя се намира в Стария град на Вилнюс, точно до Катедралния площад. Построена е в неокласически стил на мястото на бивш езически храм. Въпреки това по нея можете да забележите и следи от други стилове като готика, барок и ренесанс. Главната фасада впечатлява със статуите на Света Елена, която размахва огромен кръст на върха, придружена отдясно от Свети Казимир, покровител на Литва и отляво от Свети Станислав, покровител на Полша.
Входът за катедралата е безплатен, но ако искате да разгледате криптата трябва да резервирате платена обиколка с екскурзовод.
Камбанарията на Вилнюската катедрала (Vilnius Cathedral Bell Tower)
Камбанарията на Вилнюската катедрала е една от основните забележителности във Вилнюс. Тя се издига на височина от 52 метра (57 метра с кръста) на няколко метра от катедралата. Любопитното е, че през 13 век е била част от защитните стени на историческия Долен замък (Lower Castle), като само долната ѝ част е оригинална, а сегашния ѝ вид датира от началото на 19 век. През годините камбанарията многократно е опожарявана, като дори и днес могат да се видят следи от пожари.
В наши дни камбанарията е отворена за посещение като посетителите могат да се качат до последния етаж, който е разположен на височина 45 метра. От него се открива красива панорама към Стария град, катедралата и двореца.
Дворецът на великите херцози на Литва (Palace of the Grand Dukes of Lithuania)
Дворецът на великите херцози на Литва е една от най-емблематичните забележителности във Вилнюс. Историята на това място датира още от 13-14 век, когато съществуващото дървено селище е превърнато в добре укрепен замък с тухлени стени. През 17 в. е преобразуван в бароков стил за владетелите на Великото литовско херцогство и кралете на Полша. В средата на същия век замъкът е превзет и унищожен от московската армия, като бива изоставен в продължение на около 150 години. Едва след обявяването на независимостта на Литва започват археологически разкопки, а през 2002 г. същинската реконструкция на двореца.
В наши дни в него се помещава национален музей – дворец на великите херцози на Литва. В него има 4 отделни маршрута:
- маршрут 1 – история, археология, архитектура;
- маршрут 2 – исторически интериор;
- маршрут 3 – оръжия, ежедневие, музика;
- маршрут 4 – музеен изложбен център.
Всеки маршрут може да бъде посетен както отделно срещу определена такса, така и всички заедно срещу еднократен билет на цена от €12. Всяка последна неделя в месеца музеят е безплатен за посетители.
Националният музей на Литва (National Museum of Lithuania)
Националният музей на Литва е място, където можете да научите повече за историята на страната. Той се помещава в сграда, известна като новия арсенал (New Arsenal). Музеят е посветен на литовската култура и история през вековете, като притежава огромна колекция от предмети и експонати.
Кулата на Гедимин (The Gediminas’ Tower)
Кулата на Гедимин е една от най-посещаваните забележителности във Вилнюс. Тя е разположена на едноименния хълм и е единствената запазена част от някогашния горен замък (Upper Castle). Освен всичко това кулата е със статут на символ не само на Вилнюс, а и на страната. Преди да приемат общата европейска валута на една от банкнотите на литовския литас е била изобразена именно кулата на Гедимин. Понастоящем в кулата се помещава музей, в който можете да видите различни макети на замъците във Вилнюс, военни артефакти и експонати свързани с историческото минало на Литва.
От върха на кулата се откриват изключително живописни 360° гледки към Стария град и централния бизнес район на Вилнюс. Разбира се, можете да пропуснете музея и да се насладите на същите гледки от подножието на кулата.
Най-добрият начин да стигнете до кулата на Гедимин е пеша, като разстоянието от катедралата на Вилнюс е сравнително кратко. Все пак за тези, които изпитват затруднение с изкачването на хълмове има изграден фуникуляр.
Хълмът на трите кръста (The Hill of Three Crosses)
След като разгледахме кулата на Гедимин се отправяме към следващата от популярните забележителности във Вилнюс – Хълмът на трите кръста. Този забележителен паметник се състои от три бели стоманобетонни кръста, които са символ на националната идентичност. Първоначално са построени през 17-ти век от дърво, но през 1916 година са заменени с нови бетонни кръстове. Според легендата монументът е издигнат в памет на няколко францискански монаси, известни като францисканските мъченици от Вилнюс, които са били обезглавени, вързани за кръстове и хвърлени надолу по хълма от езичници.
По време на съветската окупация монументът е премахнат, но благодарение на гражданското общество по време на литовското реформаторско движение е взето решение да бъде възстановен. В наши дни от върха на хълма можете да се насладите на красиви гледки към целия град.
Портата на зората (Gate of Dawn)
Портата на зората е спомената за първи път през 1514 г. и е единствената останала част от бившата градска стена, която е обграждала Вилнюс. Тя маркира южната граница на Стария град и една от най-посещаваните забележителности във Вилнюс.
През 17 век вътре в портата е построен параклис, който съхранява иконата на Пресвета Богородица, за която се твърди, че има чудодейна сила. Любопитното е, че това е една от малкото икони, изобразяващи Дева Мария без бебето Исус. Наричана е още Мадоната от портите на зората или Мадоната на Вилнюс.
Църквата Света Тереза (Church of St. Theresa)
На по-малко от 70 метра от Портата на зората се намира една от най-красивите барокови църкви във Вилнюс – Света Тереза. Построена е през 1650 година и е първият бароков храм в Литва без кула. Тя се отличава с елегантна фасада с розовозлатист цвят, висок сводест таван и много скулптури.
Църквата Свети Казимир (Church of St. Casimir)
Църквата Св. Казимир е един от първите и най-ярки образци на бароковата архитектура във Вилнюс. Построена е през 1618 г. по примера на църквата Джезу в Рим (Church of the Gesù). Църквата има интересна съдба като в началото е издигната като римокатолическа, но по време на Руската империя е превърната в източноправославна. По време на германската окупация е служила като лутеранска църква, докато след това по време на съветския съюз е превърната в музей на атеизма. Едва през 1991 г. отново е преосветена като католическа църква.
Улица Литерату (Literatu Street)
Улица Литерату е сред най-популярните забележителности във Вилнюс и едно от места, които задължително трябва да посетите. Смята се, че името ѝ произлиза от многото печатници и книжарниците, които е имало по нейното протежение, а и от факта, че поетът Адам Мицкевич е живял за кратко тук през 1823 г. Най-любопитната атракция е украсената стена с различни произведение на изкуството, плочи, предмети, откъде от литературни произвeдения и т.н.
Църквата Свети Йоан (St. John’s Church)
Църквата Св. Йоан е известна с великолепните 360° гледки, които се откриват от нейната камбанария. Тя се издига на 68 метра височина и за да стигнете до върха трябва да изкачите 193 дървени стъпала. Освен чудесните гледки църквата прави впечатление с първоначално готическия си стил, докато в началото на 18 век придобива отчетливи късни барокови черти. Интересното е, че от 1571 г. църквата Св. Йоан е част от Вилнюския университет след е предадена на йезуитския орден. По времето на съветската окупация е превърната в склад, а по-късно като университетски музей.
*Ако имате възможност отделете няколко минутки да посетете университета, за да разгледате великолепната книжарница Литера (Littera), която впечатлява с нейния интериор и забележителни фрески. Църквата и книжарницата са част от архитектурния ансамбъл Вилнюски университет.
Улица Пилиес (Pilies Street)
Пилиес е една от най-старите и живописни улици във Вилнюс, като е спомената за първи път в историческите хроники през 1530 г. Буквално се превежда като „улицата на замъка“, защото води началото си от Стария град на Вилнюс до двореца на Великия херцог, известен още като замъка. Тя впечатлява с богатото си архитектурното разнообразие като на едно място ще видите готически, ренесансови и бароков стил. В наши дни по нейното протежение ще откриете голяма концентрация на кафенета, ресторанти и сувенирни магазини. Атмосферата тук е винаги оживена, а през летните месеци е популярно място за организирани на различни фестивали и пазари.
Църквата Света Анна (St. Anne’s Church)
Църквата Света Анна е истински шедьовър на готическата архитектура и една от най-големите забележителности във Вилнюс. Тя е построена с отличаващи се червени тухли в края на 15 век за Анна, великата херцогиня на Литва и първата съпруга на крал Витолд Велики (Витаутас Велики). Най-хубавото е, че църквата Света Анна е останала непокътната повече от 500 години и продължава да впечатлява до ден-днешен. Точно до църквата се издига камбанария от 19 век, която успешно имитира готически стил.
Знаете ли, че според легендата, император Наполеон толкова бил впечатлен от тази църква по време на френско-руска война от 1812 година, че изразил желание да я пренесе със себе си в Париж.
Република Ужупис (Republic of Užupis)
Република Ужупис се намира във Вилнюс и представлява бохемски квартал, който се е провъзгласил като република. Но нека се върнем малко по-назад… През 16 в. Ужупис е населяван от най-бедната част от населението, а кварталът е бил известен със своите червени фенери. По времето на съветския съюз е изоставен, а много от сградите са били в окаяно състояние. След обявяването на независимостта на Литва редица поети, художници и музиканти обединяват сили, за да направят това, което е днес – престижен и оживен квартал. Така стигаме до 1 април 1998 година, когато на стената на една от главните улици се появява конституцията на Република Ужупис. Оттогава насам е преведена на повече от 50 езика. Освен това Република Ужупис има свой собствен химн и национален флаг.
В наши дни тук ще откриете голям брой модерни кафенета, ресторанти, книжарници, художествени галерии, улично изкуство и т.н.
Църквата Света Екатерина (Saint Catherine’s Church)
Църквата Света Екатерина е къснобароков храм, построен между 1625 и 1743 г. Тя е известна с богатата си орнаментика, макар че е била сериозно разрушена по време на Втората световна война. В периода от 1994 до 2006 г. църквата е реновирана, а понастоящем се използва като концертна зала. През лятото тук се организира и фестивал на класическата музика.
Музей на окупацията и борбата за свобода (Museum of Occupations and Freedom Fights)
Музеят на окупацията и борбата за свобода, известен още като музей на геноцида, е най-доброто място, ако искате да научите повече за тъмното минало на страната. Първоначално сградата е била използвана от нацистите като щабквартира на Гестапо, а след това от КГБ за задържане, изтезания и екзекуция на противниците на режима.
В музея ще намерите много експонати, изложбени документи, снимки, карти и други предмети. В сутерена на сградата се намира затворническата изолационна килия за разпити, а в малкия двор отвън са се разхождали затворниците по 15 минути на ден.
Вилнюската телевизионна кула (Vilnius TV Tower)
Телевизионната кула във Вилнюс е най-високата сграда в страната със своите 326,5 метра височина. Тя заема съществена роля в историята на Литва след като на 13 януари 1991 г. 14 невъоръжени цивилни души губят живота си, противопоставяйки се на превземането на кулата от съветските войски. В наши на приземния етаж има малка фотографска изложба в памет на жертвите, които бяха убити. На 19-ия етаж на кулата пък има разположена въртяща се платформа за наблюдение на височина 165 метра. От нея се открива спираща дъха гледка към целия град и околността. Повече за работното време и цените на билетите можете да откриете на официалния сайт на телевизионна кула.
Островният замък в Тракай (Trakai Island Castle)
Островният замък в Тракай е една от най-големите забележителности в Литва. Построен е през 14 век като един от центровете на Великото литовско княжество, заради стратегическо си значение. Замъкът се намира на около 30-35 км от столицата Вилнюс, разположен в средата на езерото Галве. Той се отличава с готическата си архитектура и живописните си червени тухлени наблюдателни кули. В момента в него се помещава музей, в който са изложени различни исторически и културни артефакти, средновековни оръжия, умалени макети на замъка, както и други археологически разкопки.
Най-удобният вариант да стигнете до островния замък в Тракай е с автомобил, но има опция и с влак, и с автобус. Автобусната гара се намира на около 30 минути пеша от замъка, докато жп гарата е малко по-далеч.
Освен прекрасния замък Тракай впечатлява и със старите дървени цветни къщи, собственост на караитите (караими), които са малка тюркоезична етническа група. Тук е и единственото място в Литва, където можете да опитате караитска храна.
Къде и какво да хапнем във Вилнюс?
Едно от най-хубавите места за хапване във Вилнюс е ресторант Senoji trobelė (в превод Старата колиба). Заведението се намира малко встрани от центъра на града, но ми беше горещо препоръчано от приятел, който от години живее в столицата на Литва. Не пропускайте да опитате една от най-популярните и предпочитаните супи – Шалтибаршчей (Šaltibarščiai) или студена супа от червено цвекло.
Šnekutis е едно от местата, които задължително трябва да посетите във Вилнюс. Заведението впечатлява с интересния си интериор, приличащ по-скоро на спортен бар, с оживената атмосфера, както и с традиционна литовска кухня. Тук ще откриете и голяма селекция от местни бири.
Žemaičių ąsotis е един от най-посещаваните литовски ресторанти. И има защо! Тук можете да опитате традиционни местни гозби, храната е вкусна, а цените изключително нормални. Не пропускайте да опитате от популярните цепелини (Cepelinai) с парченца бекон и заквасена сметана.
Къде да спим във Вилнюс?
Най-предпочитаното място за спане във Вилнюс е в историческия център на града. Тук са разположени повечето атракции и забележителности във Вилнюс, което го прави удобно за туристите. Освен това тук има голямо разнообразие от ресторанти, барове, кафенета и магазини. Ние избрахме да нощуваме именно в тази част на града в хотел Vivulskis Apart-Hotel, като останахме много доволни от съотношението цена-качество.
Друга предпочитана зона за спане във Вилнюс е в неофициалната независима република Ужупис. Кварталът е доста колоритен и оживен с много ресторанти и кафенета.
Бизнес районът Шнипишкес (Šnipiškės), известен като новия център на Вилнюс, е също сред любимите места за отсядане на туристите. Това е мястото, където са разположени по-големите търговски центрове, небостъргачи, луксозни хотели и ресторанти. Кварталът е по-скоро подходящ за тези, които пътуват по работа, защото е една идея по-отдалечен от повечето забележителности във Вилнюс.
Кога да посетим Вилнюс?
Като повечето от прибалтийските градове и Вилнюс не прави изключение със суровата и студена зима. Без съмнение най-доброто време за посещение на литовската столица е през летните месеци, но това пък носи своите минуси – повече туристи и по-високи цени. Затова мисля, че най-хубавото време е през май-юни и септември, когато няма толкова много посетители.
Колко дни да останем във Вилнюс?
Два дни са напълно достатъчни, за да разгледате всички популярни забележителности във Вилнюс, включително и островния замък Тракай. Някои туристи добавят още един ден, за да се разходят до втория по големина град в страната Каунас. А след Вилнюс не пропускайте да посетите и Рига, която също ще ви очарова с прекрасните си забележителности.
Безопасно ли е във Вилнюс?
Да, не само във Вилнюс, а в цялата страна е безопасно за туристи. Местните са изключително дружелюбни и приятелски настроени. Най-честите престъпления са свързани с дребни кражби и джебчийство.
Заслужава ли си Вилнюс?
Да, 100% Вилнюс заслужава да бъде посетен. Столицата на Литва е истински скъпоценен камък със своя Стар град, впечатляващата архитектура, живописните улички и очарователни паркове.