Last Updated on 01.02.2024 by Илиян

Само няколко месеца след като посетих мач на Андерлехт в Брюксел си поставих за цел да отида и на такъв в Нидерландия. Вече имах един неуспешен опит да посетя мач на Аякс в Амстердам преди няколко години, когато имах билет, но в последния момент отмениха двубоя. Това не спираше да ме човърка отвътре и затова реших да се пробвам да присъствам на мач на ПСВ Айндховен на култовия стадион Филипс. И ето, че фортуна беше с мен!

Футболен клуб ПСВ Айндховен (съкратено от Филипс Спорт Веренигинг / Philips Sport Vereniging) е базиран в град Айндховен, Нидерландия. Официално клубът е основан през 1913 г., като от създаването на лигата през 1956 година е неизменно част от елита на страната. Както и името му подсказва, започва съществуването си като спонсориран от компанията Филипс спортен клуб за нейните служители, като едва през 1928 година е позволено да играят лица, които не са част от фирмата. В момента отборът играе в Ередивизие, което е най-високото ниво на нидерландския футбол. От своето основаване ПСВ Айндховен играе своите домакински мачове на стадион Филипс. Прякорът на отбора е Boeren („фермери“ или „селяни“) заради това, че са от провинциален град.

Най-големите съперници на ПСВ Айндховен са отборите на Аякс и Фейенорд. Всъщност това са трите най-популярни тима в Нидерландия, като общо са печелили над 75 пъти титлата в страната. Освен това и трите тима са печелили най-ценното клубно отличие – купата на европейските шампиони. ПСВ Айндховен обаче държи рекорда за най-лошо представяне на победител в турнира, след като от четвъртфиналната фаза до финала не постига нито една победа, а продължава с голове на чужд терен и победа с дузпи на финала.

Едни от най-добрите футболисти, които са обличали екипа на ПСВ Айндховен в исторически план са Рууд Гулит, Роналд Куман, Ромарио, Роналдо, Филип Коку, Яап Стам, Рууд ван Нистелрой, Парк Джи-Сунг, Ариен Робен и много други.

Стадион Филипс (Philips Stadion)

Стадион Филипс се намира в Айндховен, разположен на около 15 минути пеша от централната част на града. Той е третият по големина стадион в Нидерландия с капацитет от 36 500 места. През 1910 година стадионът е построен като спортно игрище с името Филипс Спортпарк (Philips Sportpark). Първоначално е използван от служители на Филипс, които основават свой футболен отбор, наречен Филипс Елфтал (Philips Elftal). Три години по-късно отборът се разпада, като на негово място се появява ПСВ, който играе на този стадион до ден-днешен. Стадионът официално е открит на 31 август 1913 г. с начален удар от 8-годишния Фриц Филипс, син на основателя на компанията Антон Филипс.

Стадион Филипс в Айндховен
Стадион Филипс

През годините са извършени множество подобрения, за да се стигне до това, което представлява днес. В момента стадион Филипс притежава четири звезди според категорията на УЕФА и е един от най-модерните стадиони в Европа. Освен дом на ПСВ Айндховен, понякога стадионът приема и мачове на националния отбор по футбол на Нидерландия, както и музикални концерти. През 2006 г. стадион Филипс беше домакин на финала за Купата на УЕФА между Севиля и Мидълзбро (4-0).

Фен магазин на стадион Филипс
Фен магазинът на ПСВ Айндховен на стадион Филипс

Как да стигнем до стадион Филипс?

Стадионът на ПСВ се намира на около 15 минути пеша от центъра на града и на около 10 минути от централната жп гара. Ако пътувате с автомобил можете да паркирате някъде в близост до центъра и оттам да се придвижите пеша. Друг вариант е да наемете велосипед под наем. Ако пътувате от летище Айндховен най-удобният начин е да хванете автобус 401 и да слезете на спирка Philips Stadion. Други автобуси, които спират до стадиона са с номера 16, 18 и 402.

Как да си купим билет за мач на ПСВ Айндховен?

Билет за мач на ПСВ Айндховен може да бъде закупен онлайн или във фен магазина PSV FANstore, разположен на вход 17 на стадиона. За повечето мачове на отбора трябва да притежавате клубна карта, за да можете да си купите билет. Но има и такива срещи, за които не е необходимо да сте с платен годишен членски внос. Именно по този начин закупих своя билет, като информацията беше упомената на сайта на клуба (You don’t need to be a member to buy tickets for this match).
Ако останат налични билети за даден мач те биват пускани в продажба във фен магазина до два часа преди началото на срещата, като важат същите правила за клубно членство.
На сайта на клуба ще откриете и специални пакети за чужденци, които включват билет за мача, ваучер за покупка на сувенир от фен магазина и ваучер за храна или напитка на стадиона. Разбира се тези пакети са по-скъпи от стандартната цена на билета. Цените на билетите за мача срещу Алмере Сити започваха от €42.50 и достигаха до €82.50, като цената се определя от сектора на стадиона.

Билет за мача ПСВ Айндховен - Алмере Сити
Билет за мача ПСВ Айндховен – Алмере Сити

Най-запалените фенове на ПСВ Айндховен се разположени на източната трибуна Oosttribune. Гостуващите привърженици биват настанявани на втория етаж в северозападния ъгъл на стадиона в трибуна „Bezoekers“ в секции 35 и 36, сектор MM.

Фенове на ПСВ Айндховен
Феновете на ПСВ Айндховен на трибуна Oosttribune преди началото на мача

Посещение на мача ПСВ Айндховен – Алмере Сити

За първи път през живота си посетих мач на ПСВ Айндховен и за първи път в историята си Алмере Сити гостуваха на стадион Филипс. ПСВ Айндховен спечелиха с 2:0 с два гола на звездата на тима Люк де Йонг. Всъщност гостите не оказаха никаква съпротива, но и домакините не играха на пълни обороти, като дори успяха да съхранят сили за следващите по-важни срещи. Любопитното е, че този мач ще остане в историята за ПСВ Айндховен, които записаха победа №1400 в местното първенство. Но не това беше най-важното за мен…

Посещение на мач на ПСВ Айндховен
ПСВ Айндховен – Алмере Сити
ПСВ Айндховен - Алмере Сити, стадион Филипс
Момент от мача ПСВ Айндховен – Алмере Сити

Посещението ми на мача на ПСВ Айндховен – Алмере Сити на стадион Филипс беше истинско удоволствие и наслада. Цялостното усещане преди, по време и след мача беше фантастично. Преди мача хиляди привърженици на домакините се бяха събрали около стадиона, където се забавляваха с парти музика, хапваха, пийваха и пееха песни. Те бяха много дружелюбни и приятелски настроени като не пропуснаха да ме разпитат откъде съм, каква е атмосферата по нашите стадиони и т.н. Преди началото на срещата пък имаше страхотно аудио-светлинно шоу, което допълнително повдигна настроението.