Last Updated on 20.03.2023 by Илиян

Идеята за посещение на мач на Кристъл Палас се роди още преди няколко години, когато във Филипините се запознах с един заклет фен на отбора. По негова покана реших да посетя мача на тима срещу Манчестър Сити, за да разбера защо на Селхърст Парк се носи славата на една от най-добрите футболни атмосфери. Но преди това нека да разберем малко повече за отбора.

Футболен клуб Кристъл Палас е базиран в южната част на Лондон в квартал Кройдън, район Селхърст. В момента отборът играе във Висшата лига, което е най-високото ниво на английския футбол. От 1924 г. Кристъл Палас играе своите домакински мачове на стадион Селхърст Парк (Selhurst Park). Официално клубът е създаден през 1905 г., но произхода му може да бъде проследен още през далечната 1861 г., когато е създаден аматьорския футболен отбор Кристъл Палас в изложбената зала на Кристалния дворец. Именно заради това от клуба претендираха да бъде признат за най-стария професионален футболен клуб в света. В миналото отборът е известен с прозвището „стъкларите“, но в началото на 70-те години клубът взима решение да промени своите цветове, а прякорът на тима е сменен на „орлите“.

Талисманите на Кристъл Палас
Талисманите на Кристъл Палас – орлицата Алис и орелът Пийт
Орлицата Алис

Най-големият съперник на Кристъл Палас е отборът на Брайтън. Историята на това съперничество е много интересна, като любопитното е, че малко след Палас Брайтън също променя прозвището си от „делфините“ на „чайките“. Мачовете между двата тима са най-важните за сезона и победата в тях е въпрос на чест и престиж. Другите големи дербита на „орлите“ са срещу местните съперници от Лондон Чарлтън Атлетик и Милуол. По ирония на съдбата предишното ми посещение на мач в Лондон беше точно на Милуол, които се славят с едни от най-буйните фенове в Англия.

Стадион Селхърст Парк

Стадион Селхърст Парк се намира в лондонския квартал Кройдън, район Селхърст. На разположение от 10-15 минути пеша се намират гарите Селхърст, Торнтън и Норууд (Selhurst, Thornton Heath and Norwood Junction stations). Стадионът е открит на 30 август 1924 г. с мач между Кристъл Палас и Шефилд Уензди. Капацитетът му в момента е от 25 486 места.

Стадионът представлява уникална смесица от две стари странични трибуни и две по-модерно изглеждащи. Известен е с една от най-добрите атмосфери на мач във Висшата лига. Трибуната Holmesdale Stand в югоизточния край на стадиона е дом на най-запалените привърженици на тима. Представлява двуетажна трибуна, построена през 1994 г.

Трибуната Holmesdale Stand
Трибуната Holmesdale Stand по време на мача Кристъл Палас – Манчестър Сити
Трибуна Arthur Wait Stand на стадион Селхърст Парк
Трибуна Arthur Wait Stand

Как да стигнем до стадион Селхърст Парк?

• Влак

Най-удобният и бърз начин да стигнете до Селхърст Парк е с влак. Най-близките жп гари са Selhurst Station (10 минути пеша), Thornton Heath (15 минути пеша) и Norwood Junction (12 минути пеша). Те се обслужват от влакове, идващи от гарите London Victoria и London Bridge в централната част на Лондон. Пътуването обикновено отнема около 30 минути. Еднопосочен билет от гара Victoria до Selhurst струва £6,40. Най-икономичният вариант би бил да закупите двупосочен билет за £10,80.

*Не препоръчвам да спирате на гара Crystal Palace, защото се намира на около 35 минути пеша.

• Автобус

До стадиона има редовен автобусен транспорт от всички посоки. Може да се качите на автобус 468 от спирка Elephant & Castle, както и на автобус X68 от Russel Square или Waterloo Station. И двата автобуса минават покрай стадиона по улица Whitehorse Lane.

Повече информация за разписанието на автобусите ще намерите тук.

• Метро

В близост до стадиона няма метростанция.

• Автомобил

Не препоръчвам шофирането до Селхърст Парк, поради липсата на паркинг. Повечето улици около стадиона са обект на времеви ограничения или само за притежатели на разрешителни.

Как да си купим билет за мач Кристъл Палас?

Билети за домакинските мачове на Кристъл Палас могат да бъдат предварително закупени онлайн или в деня на мача на касите на стадион Селхърст Парк, но само при наличието на свободни места. Клубът предлага билети в 2 категории, като цените зависят от противника, но са в ценови диапазон от £27 до £65. Най-сигурният начин да намерите билет е като станете клубен член. Има различни видове пакети, които ви дават предимство за билети за мачовете от Висшата лига, както и други привилегии. Цените започват от £25 и достигат до £60. Повече информация ще откриете на сайта на клуба.

Посещение на мача Кристъл Палас – Манчестър Сити

Мачът между Кристъл Палас – Манчестър Сити завърши при резултат 0:1. Единственото попадение отбеляза младата звезда на гостите Ерлинг Холанд 12 минути преди края на двубоя от дузпа. Срещата между двата тима не предложи високо качество на футбола за разлика от феновете по трибуните. Привържениците на домакините създадоха великолепна атмосфера, като не спряха да подкрепят своите любимци през всичките 90 минути.