Last Updated on 15.10.2022 by Илиян

Идеята за посещение на мач на Копенхаген се роди малко след като вече имах самолетни билети за датската столица. Тайничко се надявах да имам късмет и точно тогава Копенхаген да има домакински двубой, който да посетя. Така и стана! Късметът беше с мен и „лъвовете“ трябваше да играят срещу Норшеланд точно деня, в който кацнах в Дания. Това беше едва второто ми посещение на мач в Европа за тази година, след като през февруари имах възможност да посетя митичния Сантяго Бернабеу в Мадрид за срещата между Реал Мадрид – Алавес.

ФК Копенхаген (Football Club København ) е най-популярният клуб в Дания. Столичани са носители на рекорден брой шампионски титли в страната – 14. Отборът е създаден през 1992 година след обединението на Kjøbenhavns Boldklub и Boldklubben 1903. Любопитното е, че Kjøbenhavns Boldklub – KB е най-старият футболен отбор в континентална Европа, създаден през 1876 година.

Най-големият съперник на Копенхаген е отборът на Брьондби, като дербито е известно още като „битката за Копенхаген“. Именно мачовете между двата отбора привличат най-голям интерес от страна на феновете, както и тези от европейските клубни турнири.

Стадион Паркен

ФК Копенхаген играе своите домакински мачове на стадион Паркен. Футболното съоръжение е построено в периода 1990 – 1992 година и е с капацитет 38 065 места. Официалното откриване на стадиона е на 9 септември 1992 година с приятелската среща между Дания и Германия.

Освен дом на Копенхаген, Паркен се използва и от националния отбор по футбол на Дания. На него се провеждат още редица важни събития и концерти в столицата.

Пред един от секторите на стадион Паркен
Вътре в стадиона се продават храна и напитки

Как да стигнем до стадион Паркен?

Стадион Паркен се намира в северната част на града в близост до един от най-големите паркове в Копенхаген – Fælledparken. Градът има отлично изградена инфраструктура и стигането до стадиона става по много лесен начин.

• Автомобил

Най-удобният начин е с автомобил. Отстрани на стадиона има паркинг, но имайте предвид, че местата са ограничени.

• Метро

В близост до стадиона има 2 метро спирки, но най-удобната е Trianglen St. (Metro). Дотам трябва да хванете червената линия M3 Cityringen. От спирката до стадиона трябва да повървите няколко минутки пеша.

Другите две спирки, на които можете да слезете са Poul Henningsens Plads (около 15 минити пеш) и Vibenhus Runddel (около 10 минути пеш).

• Автобус

Тук можете да използвате уебсайта Rejseplanen или мобилното приложение, за да се ориентирате как най-бързо да стигнете до стадиона.

• Велосипед или пеш

Колоезденето е широко разпространено в Дания, като почти на всяка улица има обособени велоалеи и места, където да оставите своето колело. Ако сте в района на централната част може да отидете и пеш до стадиона. Разстоянието не е голямо и при хубаво време може да си направите една приятна разходка.

Как да си купим билет за мач на Копенхаген?

Най-лесният и удобен начин да се сдобиете с билет за мач на Копенхаген е от клубния сайт. Единственото, което трябва да направите е регистрация в него. След това избирате срещата, на която искате да присъствате и свободни места на стадиона. Веднага след като платите ще получите потвърждение за успешно плащане и билети, които може да принтирате или да свалите на телефоните си. Обикновено пускат билетите около 30 дни преди мачовете, така че просто проверявайте редовно, за да сте сигурни, че ще имате късмет.

Билет за мача Копенхаген - Норшеланд
Билет за мача Копенхаген – Норшеланд

Другият вариант за закупуване на билет е от клубния фен магазин, който се намира в североизточния край на стадион Паркен на улица Øster Allé. Около стадиона има разположени и билетни каси, от които също може да си закупите билет в деня на мача, но с допълнителна такса от 40 DKK (≈ € 5.4).

Фен магазинът на Копенхаген

Цените на билетите варират според противника и сектора. Ние взехме нашите билети на цена от 185 DKK (≈ € 25) за сектор А.

Най-запалените фенове на Копенхаген заемат своите места в сектор Sektion 12, който е зад вратата. В този сектор няма определени места за сядане, т.е. сядате, където искате. По принцип трудно се намират места за този сектор, защото повечето запалянковци са с абонаментни карти. Все пак може да проверявате в сайта дали има свободни места.

Феновете на Копенхаген по време на мача с Норшеланд

Посещение на мача Копенхаген – Норшеланд

Мачът между Копенхаген – Норшеланд завърши с равенство 1:1. Шансовете за гол и за двата отбора бяха малко, така че равенството беше най-логичният резултат.

Стадион Паркен в Копенхаген
Стадион Паркен преди началото на мача
Копенхаген - Норшеланд
Преди началото на мача Копенхаген – Норшеланд

Домакините от Копенхаген откриха в 83-та минута, но в продължението гостите изравниха и останаха на първо място във временното класиране.

Посещение на мач на Копенхаген
Копенхаген – Норшеланд
Момент от двубоя Копенхаген - Норшеланд
Момент от двубоя Копенхаген – Норшеланд

Въпреки че стадионът не беше пълен (присъстваха 28 442 хиляди души) се получи страхотна атмосфера с много настроение. Феновете на Копенхаген не спряха да подкрепят и да окуражават своите любимци през всичките 90 минути.

В края на деня останах изключително доволен от посещението на този двубой и ако някога имам път към Копенхаген определено бих отишъл отново на мач.