Last Updated on 07.04.2025 by Илиян

Хотнишкият водопад, известен още и като Кая Бунар (извор в скалата), е сред най-красивите природни забележителности в района на Велико Търново. Той е част от екопътека Хотнишки водопад и е едно от най-посещаваните и любими места на жителите в региона. Пътеката е подходяща за посещение по всяко време на годината, макар че най-добрият период определено е в края на пролетта и началото на лятото, когато водопадът е най-пълноводен.

Къде се намира екопътека Хотнишки водопад?

Хотнишкият водопад се намира близо село Хотница, обл. Велико Търново. Разстоянието от старопрестолния град до с. Хотница е около 17-18 км. Веднага щом стигнете до селото ще видите указателни табели за водопада. Оттам по асфалтов път се стига само за няколко минути до полянката пред него. В близост до Хотнишкия водопад има удобен паркинг за автомобили, където да паркирате.

Хотнишки водопад

Височината на Хотнишкия водопад е около 30 метра, но въпреки че не е от най-високите водопади в България, той е един от най-живописните. Водите му не падат вертикално надолу, а има известен наклон, образуващи малко вирче с тюркоазена вода. Мястото е много красиво, макар че не е сред най-уединените. Понеже водопадът е лесно достъпен през почивните дни ще срещнете много хора.

Хотнишки водопад
Хотнишки водопад

Екопътека Хотнишки водопад

В близост до водопада има изградена красива екопътека с множество мостчета и дървени стълби, като по пътя се разкриват много красиви гледки към него и реката. Дължината ѝ е около километър и половина и се изминава за около 30 минути.

Началото на екопътека Хотнишки водопад

Пътеката започва вляво на водопада от каменните стъпала и се движи нагоре по течението на реката до горната част на каньона, преминавайки през цялата каскада Хотнишки водопади. Още в началото на екопътека Хотнишки водопад ще забележите стряскаща табела, която гласи, че пътеката е опасна и преминаването ѝ е на ваша отговорност. В интерес на истината не забелязах някакви опасни участъци, макар че имаше едно-две места, които просто трябва да се преминат с повишено внимание.

Екопътека Хотнишки водопад
Екопътека Хотнишки водопад

Около 10 минути след изкачването на стълбите ще видите още един по-малък водопад, открояващ се с красив тюркоазен цвят (виж главната снимка).

От втория водопад имате две опции да продължите – едната е да се върнете обратно по същия път, а другата е да завършите кръговия маршрут, който продължава нагоре по скалите към билото на планината и после се спуска надолу към първия водопад. Ако решите да продължите напред, така както направихме ние, бъдете внимателни с преминаването на дървените мостчета.

Екопътека Хотнишки водопад
Екопътека Хотнишки водопад

Веднъж щом стигнете до билото връщането е много лесно и няма да начин да се изгубите, а и на доста места ще видите червена маркировка по скалите.

Проломът на река Бохот
Гледка от билото на планината

Въпреки че екопътека Хотнишки водопад и проломът на река Бохот са обявени за природна забележителност и защитена територия, по пътя ми направи впечатление, че на места имаше доста фасове и боклуци, чието място определено не е там.

Забележителности около Хотнишкия водопад

Посещението на Хотнишкия водопад може да бъде комбинирано с разглеждането на други интересни забележителности в района. Ако разполагате с повече време препоръчвам да се разходите до археологически резерват Никополис ад Иструм. Античният римски град е основан от император Марк Улпий Траян (98 – 117 г.) и е планиран по т. нар. „ортогонална система“, при която улиците са прави, ориентирани по посоките на света.

Посещението на екопътека Хотнишки водопад беше част от моето вълнуващо пътешествие в Северна България, което включваше емблематични места като ботаническата градина и двореца в Балчик, двореца Евксиноград, крепостта Овеч в Провадия, Мадарския конник, паметника Създатели на българската държава в Шумен, градовете Велико Търново и Ловеч, както и още много други знакови забележителности.

Автор

Илиян е създател и автор на блога One Ticket Just Go. За него пътуването не е само страст, то е начин на живот. Илиян е отявлен почитател на Япония и неслучайно обича да казва, че пътуването е неговото икигай, японска дума, която означава „причина да съществуваш“.

Напиши коментар